Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla większości województw. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść nawet do 32 stopni Celsjusza.
Ostrzeżenia przed upałami nie obejmują Podlasia oraz Warmii i Mazur. Dla kilku powiatów województwa dolnośląskiego wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia.
Alert drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.
IMGW na Twitterze podkreśliło, że w nocy z piątku na sobotę w wielu miejscach temperatury nie spadły poniżej 20 stopni.
Za nami tropikalna noc w wielu miejscach temperatury nie spady poniej 20 kresek. Przed nami kolejny dzie z wysokimi temperaturami. Lato w peni :) #IMGW #lato #upa pic.twitter.com/pxnclnxl2P
IMGWmeteoAugust 8, 2020
W sobotę w kraju prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane, okresami przelotne opady deszczu, a na Pomorzu i w obszarze od Mazowsza po Karpaty burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm.
Temperatura maksymalna od 27 st. do 32 st.; na Helu i w rejonach podgórskich Karpat od 24 st. do 26 st. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.
W nocy z soboty na niedzielę zapowiadane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami słabe opady deszczu i lokalnie możliwe burze. Temperatura minimalna wyniesie od 17 st. do 22 st. Chłodniej ma być na krańcach północno-wschodnich i w rejonach podgórskich - od 14 st. do 16 st. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.
W dzie sonecznie, tylko miejscami stopniowy wzrost zachmurzenia, a do wystpienia lokalnie przelotnego deszczu i burz. Temperatura od 27C na wschodzie do 32C na zachodzie, na Helu i Podhalu okoo 24C. Wiatr saby i umiarkowany, wschodni, w burzach porywy do 70 km/h. pic.twitter.com/8wr6ClwZcM
IMGWmeteoAugust 8, 2020
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje też, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.
RCB podkreśla, że przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Nie wolno ponadto pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.
Take i dzisiaj obowizuj ostrzeenia @IMGWmeteo przed upaem niemal w caym kraju. Pamitajcie o zasadach bezpieczestwa.#upa #bezpieczestwo #pogoda pic.twitter.com/aa2qyP0KF0
RCB_RPAugust 8, 2020
Jak rozpoznać przegrzanie organizmu, które może wystąpić przy tak wysokiej temperaturze? Reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska zapytała o to Krzysztofa Radka, ratownika z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.
Taki człowiek na pewno robi się czerwony, jest zmęczony, skarży się często na bóle głowy, zawroty głowy, nudności i wymioty występują - wyliczał Radek. W pierwszej fali przegrzania wystarczy podanie chłodnych napojów i ewakuacja człowieka w miejsce, gdzie jest trochę chłodniej, ewentualnie jakieś chłodne okłady - dodał. Jeśli przegrzana osoba mdleje i nie ma z nią logicznego kontaktu - trzeba wezwać pogotowie.