Jak przywrócić dobre imię Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych? Odpowiedź na to pytanie ma udzielić konferencja amerykańskich biskupów w Dallas. Przypomnijmy: w ostatnich miesiącach Kościołem w USA wstrząsnęła seria skandali dotyczących księży-pedofilii. W wyniku tych afer z Kościoła odeszło około 250 duchownych.
Kościół katolicki w USA pogrążony jest w głębokim kryzysie, być może największym w swoich dziejach - tymi słowami biskup z Illinois Wilton Gregory otworzył konferencję.
Przewodniczący Konferencji Amerykańskich Biskupów podkreśla, że to biskupi ponoszą częściową odpowiedzialność za wykorzystywanie seksualne dzieci. Jak bowiem wynika z wewnętrznych dokumentów amerykańskiego Kościoła, księża podejrzani o pedofilię byli jedynie przenoszeni do innej parafii. To my jesteśmy tymi, którzy wybrali, by nie donosić władzom o kryminalnych poczynaniach księży - ponieważ prawo tego nie wymagało. To my jesteśmy tymi, którzy bardziej martwili się możliwością skandalu niż o zapobieganie nadużyciom - mówił biskup Gregory. Przeprosił też w imieniu wszystkich biskupów ofiary księży-pedofilii.
Tydzień temu komisja ośmiu biskupów przygotowała projekt Karty Ochrony Dzieci i Młodzieży, którym zajmą się uczestnicy spotkania w Dallas. Karta zawiera propozycje zerowej tolerancji dla seksualnego molestowania nieletnich przez kapłanów. Komisja zaleciła, by ze stanu kapłańskiego wykluczać każdego księdza, który w przyszłości choćby raz dopuści się seksualnego molestowania. Taki sam los ma spotkać księży, którym w przeszłości udowodniono wiele takich przypadków.
Musimy zasypać przepaść, jaka powstała między ofiarami i ich rodzinami, a duchowieństwem. Musimy utwierdzić wiernych w przekonaniu, że my, biskupi, odpowiedzialnie reagujemy na zarzuty i przypadki molestowania seksualnego - mówił biskup Gregory Bellville.
W ostatnich 40 latach co najmniej 850 księży oskarżono o molestowanie seksualne lub gwałcenie dzieci i młodocianych. Lawina skandali seksualnych ruszyła na początku tego roku, wywołując szok wśród wiernych, burzliwą publiczną debatę i głęboki kryzys zaufania do hierarchii kościelnej.
foto Archiwum RMF
7:25