"Korea Północna ma wielki potencjał gospodarczy i chcę pomóc jej go wykorzystać" - oświadczył prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z przywódcą reżimu w Pjongjangu Kim Dzong Unem. W czasie dwudniowego szczytu w Hanoi przywódcy rozmawiać będą o denuklearyzacji i perspektywie normalizacji stosunków dwustronnych. Trump zapewnił, że "ma nadzieję, że ten szczyt będzie równie produktywny co pierwszy".
Prezydent USA podkreślił w rozmowie z Kimem, że chciałby zobaczyć, jak Korea Północna wykorzystuje swój "ogromny potencjał" gospodarczy, i jej w tym pomóc.
Sprawimy, że to się stanie - zapowiedział.
Wcześniej amerykański przywódca poruszył tę kwestię we wpisie na Twitterze.
Kim Dzong Un i ja będziemy bardzo się starali wypracować coś ws. Denuklearyzacji i potem zrobienia z Korei Północnej Gospodarczej Potęgi. Wierzę, że Chiny, Rosja, Japonia i Korea Południowa będą bardzo pomocne - napisał krótko przed rozpoczęciem szczytu:
All false reporting (guessing) on my intentions with respect to North Korea. Kim Jong Un and I will try very hard to work something out on Denuclearization & then making North Korea an Economic Powerhouse. I believe that China, Russia, Japan & South Korea will be very helpful!
realDonaldTrump27 lutego 2019
W czasie samego spotkania pozytywnie wypowiedział się nt. pierwszego szczytu z Kimem - w Singapurze w czerwcu 2018 roku - i wyraził nadzieję, że drugi będzie równie, a nawet bardziej produktywny.
Donald Trump i Kim Dzong Un spotkali się w luksusowym hotelu Metropole w centrum Hanoi. Po 20-minutowym spotkaniu powitalnym zaplanowano wspólny obiad obu przywódców w towarzystwie ich doradców. Rozmowy mają być kontynuowane w czwartek.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
W czasie wspomnianego ubiegłorocznego szczytu w Singapurze - pierwszego w historii szczytu przywódców USA i Korei Północnej - Kim wyraził gotowość do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego". Od tamtej pory obie strony prowadzą negocjacje, ale jak dotąd nie ogłoszono konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego programu zbrojeń jądrowych.
Wielu ekspertów sceptycznie ocenia szanse, że konkretne i wiążące decyzje w tej sprawie zapadną na szczycie w Hanoi. Wątpliwe wydaje się nawet, że Korea Północna zgodzi się przekazać USA pełną listę zakładów związanych z jej programem nuklearnym, na podstawie której można by opracować grafik denuklearyzacji, a następnie ją weryfikować.