Tryb zmian w ordynacji samorządowej jest niezgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. TK uznał, że Senat, wprowadzając przepisy zmieniające metodę liczenia głosów na korzystną dla dużych ugrupowań – tzw. metodę d`Hondta - przekroczył swoje uprawnienia.

REKLAMA

Według TK nie można zmieniać przepisów, które wymagają odrębnej drogi legislacyjnej, zwykłą poprawką, a Senat właśnie w taki sposób zmienił samorządową ordynację wyborczą.

Politycy SLD niechętnie wypowiadali się na temat wyroku TK. Najczęściej pojawiało się sformułowanie – szanujemy tę decyzję.

Dużo chętniej natomiast wypowiadali się przedstawiciele koalicyjnego PSL. Okazuje się, że - na szczęście - w państwie prawa chadzanie na skróty, i to izby ustawodawczej, nie jest możliwe. Myślę, że to dla Senatu ostatnie ostrzeżenie, że tak robić nie można - mówi Zbigniew Kuźmiuk.

Zakwestionowane przez Trybunał przepisy tracą moc w momencie ogłoszenia wyroku w dzienniku ustaw. Wówczas w ordynacji nie będzie przepisów określających, jak głosy wyborców mają być przeliczane na mandaty.

Zdanie odrębne do wyroku złożyło 5 z 15 sędziów Trybunału.

Foto: Archiwum RMF

07:45