Holenderski komisarz Frans Timmermans zajmujący się m.in. kwestią praworządności w Polsce ogłosił oficjalnie, że chce zastąpić Jean-Claude’a Junckera na stanowisku szefa Komisji Europejskiej. Prezydent Andrzej Duda powołał nowych sędziów Sądu Najwyższego w Izbach: Cywilnej, Karnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Gwałtowna powódź nawiedziła Majorkę - 8 osób zginęło, a kolejne 9 uważa się za zaginione. To tylko niektóre informacje środy. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przegląd najważniejszych wydarzeń dnia.
Frans Timmermans chce zastąpić Jean-Claude’a Junckera na stanowisku szefa Komisji Europejskiej. Holenderski komisarz zajmujący się m.in. kwestią praworządności w Polsce ogłosił oficjalnie w miejscowości Heerlen, że chce zostać kandydatem wiodącym swojego europejskiego ugrupowania, czyli Socjalistów i Demokratów.
Kadencja Junckera kończy się jesienią 2019 roku.
Za nami kolejny dzień przedwyborczego cyklu RMF FM "Bitwa o miasta". W środę gościliśmy we Wrocławiu. Tam największe szanse na udział w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta mają poseł Mirosława Stachowiak-Różecka, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości oraz Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej. Co łączy tę dwójkę, a co dzieli? Jak zamierzają rozwiązać problemy Wrocławia? Zobaczcie:
Prezydent Andrzej Duda powołał w środę nowych sędziów Sądu Najwyższego w Izbach: Cywilnej, Karnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Taką informację przekazał prezydencki minister Paweł Mucha.
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim odbyła się bez udziału mediów. Andrzej Duda złamał zabezpieczenia zastosowane przez Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny. Chodzi o izby: kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych, cywilną oraz karną.
Według Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia nie tylko prezydent Duda złamał prawo, ale także sędziowie, którzy złożyli przysięgę. Przed Pałacem Prezydenckim zgromadziła się grupa osób - głównie z ugrupowania Obywatele RP, którzy wyrażali okrzykami swoje oburzenie z powodu decyzji Andrzeja Dudy. Wchodzących do gmachu sędziów przywitali okrzykami: Hańba! Jak Wam nie wstyd! Zdrajcy ojczyzny!
Nigdy nie wierzyłem w wygraną (...). Od początku uważałem i nawet to artykułowałem w sposób może przesadnie pesymistyczny, że nie mamy szansy na wygranie z Sejmem i z władzą wykonawczą, z prezydentem, z rządem - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Michał Laskowski - rzecznik Sądu Najwyższego. Jak dodał, prezydent "nie powinien w trybie wyścigowym powoływać sędziów".
Do końca czasu urzędowania sądu zgłosiło się 15 nowych sędziów - powiedział w RMF FM Laskowski. Pozostali się nie zgłosili, pewnie zgłoszą się jutro albo w najbliższych dniach- dodał. Wątpliwości oczywiście są. One są publicznie artykułowane. W sensie formalnym - przychodzą z postanowieniem pana prezydenta, ze złożonym ślubowaniem... Nie można ich traktować inaczej niż jako legalnych sędziów SN - tłumaczył.
Gościem Porannej rozmowy w RMF FM był z kolei szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Przedmiotem rozmowy była m.in. repolonizacja Polskich Kolei Linowych. Na pytanie, ile kosztowała, gość Roberta Mazurka odpowiedział:
Na pewno za godziwą kwotę. Kolejka na Kasprowy była symbolem Polski od lat.
Dopytywany o wysokość transakcji szef kancelarii premiera przyznał, że nie zna kwoty. Cena została wynegocjowana - według mojej wiedzy - bardzo dobra - stwierdził.
Środa przyniosła niepokojące informacje z Sanoka. Trzy osoby zostały tam ranne po tym, jak samochód osobowy wjechał w budynek banku przy ulicy Jagiellońskiej.
Ze wstępnych ustaleń wynika że kierowca zderzył się wcześniej z innym samochodem i stracił panowanie nad kierownicą.
Sąd w słowackiej Żylinie postanowił w środę, że dwaj polscy kierowcy, którzy przed 10 dniami uczestniczyli w śmiertelnym wypadku w Dolnym Kubinie, trafią do aresztu.
26-letni Łukasz K. jechał czarnym mercedesem z przodu ścigającej się kolumny. Z kolei Adam S. siedział za kierownicą żółtego ferrari.
Dokumentacja medyczna oraz przebieg akcji ratunkowej w domu Piotra Pawłowskiego dają nam prawo podejrzewać, że doszło do błędu medycznego - poinformowała w środę PAP pełnomocnik rodziny zmarłego mec. Beata Bosak-Kruczek.
Jak dodała prokuratura wszczęła we wtorek śledztwo w tej sprawie.
Dziennik "American Alpine Journal" opublikował w środę raport ws. styczniowej wyprawy Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol na Nanga Parbat (8126 m). Polak zginął podczas schodzenia, a Francuzka została uratowana przez polskich himalaistów atakujących K2.
Dokument zaczyna się od informacji, że 25 stycznia Mackiewicz i Revol dotarli na szczyt niedługo po zachodzie słońca. Nanga Parbat udało się zdobyć zimą dopiero drugi raz w historii. Po raz pierwszy od strony północno-zachodniej. Revol została drugą w historii kobietą, która dokonała tego zimą. Pierwszą była Szwajcarka Marianne Chapuisat, która 10 lutego 1993 roku zdobyła Czo Oju (8201 m).
Środa przyniosła tragiczne informacje ze świata. 8 osób zginęło, a kolejne 9 uważa się za zaginione po powodzi, jaka po gwałtownej ulewie nawiedziła hiszpańską Majorkę.
Gwałtowne ulewy sprawiły, że ulicami Sant Llorenc na Majorce popłynęły rzeki wody. Prąd porwał samochody.
A na koniec podsumowania ważna informacja ze świata kultury. Wiemy już, kto wcieli się w dwie głównie kobiecie postaci w serialu Netflixa opartym na bestsellerowych powieściach Andrzeja Sapkowskiego o przygodach Geralta z Rivii. W "Wiedźminie" - poza odtwórcą głównej roli Henrym Cavillem - zagra także Freya Allan i Anya Chalotra.