Wierni na całym świecie modlą się o zdrowie dla papieża. W okolicach pl. św. Piotra, gdzie niemal przez całą noc czuwały tysiące osób, znów tłumy. W kościołach odprawiane są nabożeństwa w intencji Jana Pawła II.
Pielgrzymi – podobnie jak w nocy – gromadzą się w okolicach pl. św. Piotra. Wierni stoją jednak w niezwykłej dla tego miejsca ciszy. Oczy niemal wszystkich zgromadzonych zwrócone są na okna papieskich apartamentów.
Po prostu musiałam tu przyjść. Wiem, że nic więcej się nie dowiem, ale przynajmniej czuję się tak, jakbym była bliżej niego - mówiła jedna ze zgromadzonych.
Bazylika św. Piotra jest otwarta, w środku wierni z całego świata modlą się o zdrowie dla papieża. Włosi bardzo lubią i szanują Jana Pawła II. Informacje o jego stanie zdrowia przeżywają równie mocno jak Polacy. Posłuchaj relacji korespondentki RMF Aleksandry Bajki:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
We wszystkich włoskich kościołach odbędą się dziś nabożeństwa za papieża. Poprowadzą je kardynałowie, który z całego świata zjeżdżają do Watykanu. Duchowni zaprzeczają, że zostali wezwani na konklawe; przyjechali do Rzymu, by być bliżej Jana Pawła II.
O zdrowie papieża modli się ponad miliard katolików na całym świecie. W Hiszpanii specjalnie, na prośbę wiernych, otwarto kościoły (w ciągu dnia świątynie na Półwyspie Iberyjskim są zamknięte). Ludzie modlą się o zdrowie papieża. Posłuchaj relacji korespondentki RMF Ewy Wysockiej:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
W Niemczech większość kościołów jest zamkniętych. Tam dopiero wieczorem odbędą się uroczystości w intencji Jana Pawła II. Jednak większość berlińczyków, z którymi rozmawiał korespondent RMF, z szacunkiem i czcią mówi o papieżu. To człowiek, którego kojarzę z wielką aktywnością, nawet teraz gdy walczy z chorobą. Myślę, ze trudno jest jej zwyciężyć, bo on jest silniejszy.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
W Australii od rana prowadzone są specjalne nabożeństwa. Panuje wszechobecne poczucie ogromnego smutku. Jesteśmy świadkami jak cierpi człowiek, który jest największym papieżem, jakiego kiedykolwiek miał kościół.
Tysiące wiernych gromadzi się też w kościołach na Filipinach - jedynym katolickim kraju w Azji. Specjalne nabożeństwa za papieża odprawiane są we Wschodnim Timorze, czy Meksyku, gdzie biskupi przygotowują wiernych na najgorsze, mówiąc, podróżujący papież, gotów jest do swej najważniejszej podróży, podróży do domu, do Boga.
Modlitwy trwają także w Stanach Zjednoczonych, gdzie jedna czwarta mieszkańców kraju to katolicy – głównie Irlandczycy i Polacy. Tamtejsze media na bieżąco przekazują wszystkie nowe informacje na temat stanu zdrowia papieża. Komentatorzy podkreślają wagę cierpienia Jana Pawła II i podkreślają, że jest on teraz wielką inspiracją dla świata. Posłuchaj:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
W Salwadorze do modlitwy za papieża wezwał prezydent Antonio Saca. Jedyną rzeczą, jaką mogę w takiej chwili zrobić, jako katolik, to modlić się o zdrowie papieża. Jan Paweł II przejdzie do historii jako papież, który zmienił świat.
Apele o modlitwy za zdrowie papieża rozbrzmiewają również w laickiej Francji. Tam modlą się także muzułmanie. Ich przywódca Dalil Boubakeur nazwał papieża "człowiekiem pokoju", który swoją postawą przyczynił się do wielu zmian na całym świecie. Dla nas muzułmanów, papież jest człowiekiem Boga, człowiekiem, który chce służyć Bogu, poprzez służenie ludzkości - dodał Boubakeur.
Do nieustającej modlitwy o papieża wezwał rosyjskich katolików zwierzchnik Kościoła katolickiego w Rosji arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Poprosiłem, by nadal się modlili. Powierzając los papieża bożej opatrzności, wierzymy w siłę modlitwy. Dziś o siódmej wieczorem, w soborze katedralnym Niepokalanego Poczęcia w Moskwie odprawię specjalne nabożeństwo modląc się o zdrowie papieża - mówił.
O zdrowie papieża modli się także prawosławny patriarcha Rumunii, Teoktyst. Wezwał on wszystkie parafie w tym kraju do odprawiania mszy świętych w intencji Jana Pawła II.
Za Jana Pawła II modlą się też palestyńscy chrześcijanie w Jerozolimie oraz w Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Nawet władze Chin, które delikatnie mówiąc nie utrzymują najlepszych stosunków z Watykanem, wyraziły nadzieję, że stan zdrowia Jana Pawła II się poprawi.