Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał rano ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Szczególnie mocno będzie wiało w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim i mazowieckim. Wichury przechodziły nad Polską także w nocy. Jedna osoba została ranna.
W Otwocku na ponad 60-letnią kobietę przewróciło się drzewo. Została ranna.
W całym kraju od północy do rana strażacy wyjeżdżali do akcji 1150 razy - najczęściej na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Większość interwencji to usuwanie powalonych konarów i drzew. Wichury zerwały ponad 20 dachów, a uszkodziły ponad sto.
W Bobrownikach pod Będzinem w woj. śląskim wiatr zerwał dach jednego z domów - informuje reporter RMF FM Marcin Buczek. W sumie w całym województwie uszkodzonych dachów jest ponad 20. Z kolei w Siemianowicach podmuch wiatru przewrócił 8 stojących w szeregu i połączonych ze sobą blaszanych garaży. Natomiast w Jaworznie trzeba było zamknąć kościół, bo poważnym zagrożeniem były części elewacji z kościelnej wieży zrywane przez wiatr. Do rana strażacy w Śląskiem ponad 200 razy byli wzywani do połamanych drzew i zerwanych konarów.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Wichura dała się też we znaki mieszkańcom Opolszczyzny. Tam do rana strażackich interwencji było ponad 80. W Łaziskach najprawdopodobniej po uderzeniu pioruna doszło do pożaru budynku. Z kolei w Zielinie drzewo zablokowało lokalną drogę. Uszkodzony został też samochód, gdy kierowca wjechał w zerwany konar.
Rano około 148 tysięcy odbiorców w całym kraju nie miało prądu. Najwięcej gospodarstw bez energii elektrycznej było na Mazowszu - 46,5 tys. odbiorców. Na Podkarpaciu prądu nie miało 32 tys. odbiorców, w Łódzkiem - 18 tys., na Lubelszczyźnie - 15,8 tys. i w Małopolsce - 14,8 tysiąca.
W południe bez prądu pozostawało około 40 tys. odbiorców: w Małopolsce 14,8 tys., na Podkarpaciu - 11,5 tys., na Mazowszu 5,6 tys., w woj. łódzkim 4 tys., a w woj. lubelskim i śląskim po 1,5 tysiąca.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Łącznie przez cały weekend strażacy interweniowali 4200 razy.
Także dzisiaj będzie silnie wiać. Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dotyczy województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz północnych części województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.Drugi stopień ostrzeżenia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
"Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje IMiGW.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia IMiGW wydał także dla województwa warmińsko-mazurskiego oraz części województw: mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.
W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami opady deszczu, na Pomorzu, Warmii i Mazurach deszczu ze śniegiem. Na południowym zachodzie możliwe burze. Prognozowana suma opadów na południu kraju do 10 mm. Temperatura maksymalna od 4 st. C na Pomorzu, około 8 st. C w centrum, do 11 st. C na Śląsku. Wiatr początkowo na północy i wschodzie w porywach do 75 km/h, nad morzem do 100 km/h, stopniowo słabnący.
W nocy zachmurzenie przeważnie duże, miejscami opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na Suwalszczyźnie i w górach śniegu. Na południu i południowym wschodzie lokalnie możliwe burze. Temperatura minimalna od -1 st. C miejscami na północy i w centrum do 4 st. C na południu. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Porywy wiatru na południu kraju do 80 km/h, na pozostałym obszarze do 60 km/h.