Zgodnie z zapowiedzią rządu, "grupa pierwsza" rozpocznie szczepienie 25 stycznia. Do tej grupy należą osoby starsze, nauczyciele oraz pracownicy służb mundurowych. Pierwszą dawkę szczepionki na Covid-19 przyjęło już ponad 100 tysięcy osób. Akcja dopiero się rozkręca – przekonuje minister zdrowia.

REKLAMA

"Grupa pierwsza" rozpocznie szczepienie 25 stycznia - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Na tym etapie do szczepienia uprawnieni będą m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej, osoby powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele.

Obecnie trwa etap zero. Szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Do tej pory na Covid-19 zaszczepionych zostało ponad 100 tysięcy osób (dane na godzinę 12:30 - red.). To zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego stawia nas na tle Europy "na naprawdę wysokim miejscu".

Szef resortu zdrowia podkreśla, że akcja szczepień na Covid-19 w Polsce dopiero się rozpędza. Jak dodał, poniedziałek był pod tym względem "rekordowy".

"I myślę, że te kolejne dni, które będziemy obserwowali, będą te rekordy podwyższały. Wczoraj zostało zaszczepionych 35 tysięcy" - podkreślił.

Do Polski dotarło 670 tys. dawek szczepionki, 204 tys. zostało już rozdystrybuowanych. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że Polska zaczęła prowadzić indywidualne rozmowy z producentami na temat ewentualnego zakupu szczepionek poza procedurą wspólnych unijnych zamówień. Ta sprawa - jak zastrzegł - wywołuje emocje na forum międzynarodowym.

Zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

Na stronach rządowych udostępniono mapę z lokalizacjami punktów szczepień. Lista ta ma być na bieżąco aktualizowana.

Dr Szarowska: Szczepionka na Covid-19 jest bezpieczna

Szczepionka na Covid-19 jest bezpieczna, mimo tego, co na różnych forach internetowych jest pisane, to są bzdury - powiedziała pełnomocniczka dyrektora CSK MSWiA ds. Covid-19 dr Agnieszka Szarowska.

Gość Porannej rozmowy w RMF FM podkreśliła, że źródłem wiedzy dla ludzi powinny być artykuły medyczne, a nie "wpisy na Facebooku".

Dr Szarowska była jedną z osób zaszczepionych 27 grudnia, pierwszego dnia szczepień na Covid-19 w Polsce.

Pytana jak się czuje, odpowiedziała: "Uszy mi nie urosły, uszy mam w porządku, żadnych innych kończyn dodatkowych nadal nie obserwuję".

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Agnieszka Szarowska o tym, jak się czuje po zaszczepieniu na Covid-19

Etapy szczepień

W kolejnym drugim etapie szczepienie otrzymają

  • osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia,
  • osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

W etapie 3 szczepienie otrzymają

  • przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii,
  • pozostałe grupy osób dorosłych.

Zapisy na szczepienia ruszą po 15 stycznia.


Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki.

Pierwsza dostawa szczepionki na Covid-19 dotarła w ubiegły piątek, transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw Covid-19.