Prezydent Władimir Putin zarzucił NATO prowokowanie Rosji i próby wciągnięcia jej w konfrontację. Wskazał, że nie słabnie w Rosji aktywność obcych wywiadów. Zarazem uznał za niezbędny dialog ze służbami amerykańskimi w kwestii walki z terroryzmem.

REKLAMA

Putin mówił o tym występując na kolegium Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji. Zauważył, że na zeszłorocznym szczycie NATO w Warszawie Rosja po raz pierwszy po 1989 roku została nazwana głównym dla Sojuszu zagrożeniem w sferze bezpieczeństwa. Jej powstrzymywanie oficjalnie proklamowano nową misją NATO. W tym celu prowadzone jest dalsze rozszerzenie Sojuszu - oświadczył.

Jego zdaniem doszło do przyspieszenia procesów "rozmieszczania uzbrojenia strategicznego i konwencjonalnego poza granicami głównych państw wchodzących w skład Sojuszu". Podsumował następnie: Raz po raz jesteśmy prowokowani, próbuje się nas wciągnąć w konfrontację.

Putin powiedział, że wciąż podejmowane są próby ingerowania w sprawy wewnętrzne Rosji "w celu destabilizacji sytuacji społeczno-politycznej" w kraju.

W 2016 wzrosła liczba cyberataków na rosyjskie serwery


Prezydent poinformował o przerwaniu w 2016 roku działalności w Rosji 53 funkcjonariuszy i 386 agentów obcych służb specjalnych. Podkreślił wagę udaremniania prób podejmowanych przez obce służby w celu uzyskania dostępu do informacji tajnych, przede wszystkim dotyczących potencjału wojskowo-technicznego Rosji.

Putin przekazał również, że trzykrotnie wzrosła w zeszłym roku liczba cyberataków na serwery rosyjskie.

Rosyjski prezydent ocenił jednocześnie, że "we wspólnym interesie" leży wznowienie dialogu ze służbami specjalnymi Stanów Zjednoczonych i innych krajów członkowskich NATO w sferze walki z terroryzmem. Jest absolutnie oczywiste, że wszystkie organizacje krajowe i międzynarodowe powinny współpracować w sferze antyterrorystycznej - oświadczył. Putin powiedział, że dialog ze służbami amerykańskimi został przerwany nie z winy Rosji.

Zalecił także ściślejszą współpracę służb rosyjskich z ONZ i dwiema organizacjami regionalnymi: Organizacją Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) i Szanghajską Organizacją Współpracy.

Putin zalecił ponadto wzmocnienie odcinków granicy państwowej na Dalekim Wschodzie i w Arktyce; jak wskazał, chodzi o odcinki, gdzie infrastruktura na granicy jest jeszcze słabo rozwinięta.

Podsumowując rezultaty pracy FSB w ostatnim roku, Putin powiedział, że zapobiegła ona 45 przestępstwom terrorystycznym, w tym 16 zamachom.

(ph)