Dotychczasowy poseł klubu PSL-Unii Europejskich Demokratów Jacek Protasiewicz został "wypożyczony" do Nowoczesnej. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policja zatrzymały w Polsce Czeczena podejrzanego o działalność terrorystyczną. Wisła Kraków nie zmieni w najbliższym czasie właściciela. To tylko niektóre tematy czwartku. Co jeszcze się działo? Oto nasze podsumowanie dnia.
W rządzie pojawił się nowy pomysł rozwiązania problemu drożejącego prądu. Po serii sprzecznych ze sobą wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego politycy razem z energetykami wymyślili nowy, najprostszy ze wszystkich sposób sprawienia, by nasze rachunki nie wzrosły.
Jak ustalił nieoficjalnie dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, pomysł polega na tym, by - zamiast wymyślać skomplikowany system rekompensat czy ewentualnie zmuszać spółki do wycofywania z Urzędu Regulacji Energetyki wniosków o podwyżki - po prostu obniżyć akcyzę na energię. A wystarczy obniżyć ją o połowę.
W polityce nie jest się po to, żeby bito brawa i zawsze chwalono. Bywa czasami, że trzeba podjąć decyzje trudne, kontrowersyjne, ale czasami konieczne - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM dotychczasowy poseł klubu PSL-Unii Europejskich Demokratów Jacek Protasiewicz, który został w czwartek "wypożyczony" do Nowoczesnej. Stwierdził, że spodziewał się takich określeń jak "poseł do wynajęcia, z leasingu". Pytany o transfer tłumaczył: Jeden z klubów opozycyjnych stanął na granicy upadku ze szkodą dla całej opozycji.
Okazałoby się, że opozycja ma mniej posłów w komisjach śledczych, w debatach telewizyjnych. To ze szkodą dla głosu całej opozycji.
Sprawca strzelaniny w Strasburgu zastrzelony. To 29-letni Cherif Chekatt. W wyniku wtorkowego zamachu zmarły trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych - w tym polski obywatel.
Przywódcy państw członkowskich na szczycie unijnym w Brukseli jednogłośnie zdecydowali o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji, jakie nałożono cztery lata temu. Powodem jest niewypełnianie przez Rosję porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Nie zdecydowano jednak o nowych sankcjach, które byłyby odpowiedzią na rosyjską agresję na Morzu Azowskim.
Jestem w klasztorze w pobliżu stoczni. Wiem, że jest otoczona. Jeden z ojców idzie do stoczni z listem ode mnie i pytaniem, czy mam tam iść, czy nie. Przyszła odpowiedź: nie. Spróbuj się jakoś uchować - tak 13 grudnia wspomina gość Porannej rozmowy w RMF FM Zbigniew Bujak. Jestem w więzieniu w Białej Podlaskiej. Jest nas czterech. Jeden z moich towarzyszy mówi: jesteśmy leganie zarejestrowanym związkiem. Jest grobowa atmosfera. Wszyscy są przekonani, że skończy się przelewem krwi - dodaje Marian Piłka.
Poranni goście RMF FM pytani też byli o sprawę księdza Henryka Jankowskiego.
Z księdzem Jankowskim problemy mieliśmy zawsze, chociaż to co zostało teraz ujawnione, szczególnie, gdy chodzi o kwestie pedofilii, mnie samego zaskoczyło. To, że tam jest w tle jakiś homoseksualizm, to było dla nas oczywiste. Wystarczyło zobaczyć jego łazienkę i pokój sypialny. Natomiast to nas zaskoczyło - mówi Zbigniew Bujak.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
"Dialog w Polsce przestał być formą osiągania porozumień. Niestety rząd pokazał nam, że miejscem do realizacji postulatów jest ulica" - mówi RMF FM Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność". Związkowa centrala grozi protestami, które mają ruszyć wiosną przyszłego roku. W obszernym stanowisku, które przyjęła Komisja Krajowa Solidarności związkowcy wskazują na niesprawiedliwe działania podejmowane przez rząd i na wiele niespełnionych obietnic.
Stanowisko Komisji Krajowej "Solidarności" możecie przeczytać tutaj
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policja zatrzymały Alviego A. - Czeczena podejrzanego o działalność terrorystyczną. Mężczyznę ujęto w Polsce 28 listopada, ale dopiero teraz ta informacja została upubliczniona.
Podejrzany został już aresztowany przez sąd na 3 miesiące. Usłyszał zarzut udziału w organizacji przestępczej i będzie sądzony w Polsce. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.
Wisła Kraków nie zmieni w najbliższym czasie właściciela. O fiasku negocjacji z konsorcjum czterech małopolskich biznesmenów poinformował krakowski klub za pośrednictwem serwisu społecznościowego. Zadłużona Wisła może nie dokończyć sezonu w piłkarskiej ekstraklasie.
Państwa żądanie nie może być uwzględnione - tak prezes Trybunału Konstytucyjnego odpowiada na list siedmiorga sędziów, który ujawniliśmy w środę. Sędziowie prosili o opublikowanie na stronie internetowej Trybunału ich uwag o nieprawidłowościach w jego pracy i przekazanie ich m.in. Trybunałowi Sprawiedliwości UE.
List sędziów do Julii Przyłębskiej możecie przeczytać tutaj.
Odpowiedź szefowej TK publikujemy tutaj
37 lat temu, 13 grudnia 1981 roku o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego. To była niedziela. Generał poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności".
W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W operacji użyto 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów. Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok. Kontrolował je m.in. naczelny dowódca wojsk Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow oraz ludzie z jego sztabu.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski obniżył bonifikatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w własność. Uchwała sprzed wyborów samorządowych wprowadziła 98 procentowy upust. Teraz będzie to maksymalnie 60 procent.
Trwa wyścig z czasem w Sejmie, żeby służby mundurowe nie utraciły prawa do przeprowadzania kontroli osobistej. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego obecne przepisy wygasają za 10 dni, a Sejm pracuje nad nowymi dopiero od wczoraj.