Powyborczy poniedziałek przyniósł wiele komentarzy i analiz. Kto ogłosił początek końca PiS-u? Jak idzie liczenie głosów? Czy PO wejdzie w koalicję z PSL-em w sejmikach wojewódzkich? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego podsumowania dnia. Dodatkowo znajdziecie w nim informacje m.in. o zwolnieniach dyscyplinarnych w PLL LOT i kolejnym sukcesie "Kleru" Smarzowskiego.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Poniedziałkowy poranek przyniósł podsumowania po wyborach samorządowych. Jest skromniej, ale jest sukces, bo porównajmy to do poprzednich wyników. To jest dobra prognoza na przyszłość - mówił Tadeusz Cymański w rozmowie z Robertem Mazurkiem.
Polityk przyznał, że zabolała go porażka Patryka Jakiego, który przegrał bój o władzę w Warszawie z Rafałem Trzaskowskim. To jest cień. Bardzo to przeżyłem - stwierdził Cymański. Warszawa była trudnym miastem i nie ma co ukrywać, że tu jest bardzo ciężko - zauważył.
O poranku studiu RMF FM odwiedził również Sławomir Neumann. My jesteśmy po słowie z Polskim Stronnictwem Ludowym, bo przecież dwanaście lat współrządzimy w sejmikach. To jest jak gdyby oczywiste, że rozpoczynamy to budowanie koalicji od PSL-u, a PSL od nas, to jest naturalne - zadeklarował polityk PO.
Nie jestem w stanie gratulować PiS-owi niczego, bo to, co oni robią i robili w tej kampanii, ta brudna kampania oszczerstw, ta jazda Morawieckiego z kłamstwami po Polsce nie zasługują na to, by to w jakikolwiek sposób poważnie doceniać. Tak nie powinno się prowadzić polityki - podkreślił Neumann.
Masowe zwolnienia dyscyplinarne związkowców w PLL LOT. Jak informują nasi reporterzy 67 osób dostało mailem wypowiedzenia. Osobiście, w trakcie rozmów z prezesem spółki, dyscyplinarki dostali liderzy związków. Ze względu na strajk odwołano 4 loty z Warszawy - do Norymbergi, Tokio, Seulu i Toronto.
Jak dotąd ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach; ustalono również wyniki wyborów do 2360 rad gmin i 175 rad powiatów oraz do 3 z 18 rad dzielnic Warszawy. Frekwencja podczas niedzielnych wyborów wyniosła wg. PKW ponad 54 procent.
Popołudniowa rozmowa w RMF FM również dotyczyła wyników wyborów samorządowych. Gośćmi Marcina Zaborskiego byli: Joanna Mucha i Łukasz Schreiber.
Przed wyborami mówiło się o tym, że PiS chce sięgnąć po połowę sejmików - to jest już w tej chwili zupełnie poza możliwościami. Trzeba to powiedzieć wprost i jednoznacznie - od wczorajszych wyborów zaczął się koniec PiS-u - oceniła w RMF FM Joanna Mucha.
Patryk Jaki walczył wspaniale, walczył do końca. Walczył odważnie - to jest rzecz bezapelacyjna - podkreślał z kolei Łukasz Schreiber.
Poniedziałek przyniósł nową odsłonę sporu o reformę polskiego sądownictwa.
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w oficjalnym stanowisku wezwała sędziów Sądu Najwyższego odesłanych w stan spoczynku, by stawili się w pracy - ustalił reporter RMF FM Patryk Michalski. To jedna z decyzji, jakie zapadły po naradzie z udziałem prezesów izb Sądu Najwyższego, podczas której sędziowie odnieśli się do zabezpieczenia wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W poniedziałek do pracy wrócili sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy po 3 lipca przeszli w stan spoczynku.
Będzie potrzebna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział w Brukseli szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz odnosząc się do postanowienia TSUE. Z ministrem nie zgadza się poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz. Nie sądzę, żebyśmy cokolwiek musieli nowelizować - powiedział w rozmowie z RMF FM szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
W poniedziałek pojawiły się dane dot. tego, ile osób obejrzało już film "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Okazuje się, że obraz pobił kolejny rekord - od premiery pod koniec września przyciągnął do kin ponad 4,1 mln widzów.
Głównych bohaterów "Kleru" grają: Janusz Gajos, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz i Arkadiusz Jakubik. W obsadzie są także m.in.: Joanna Kulig, Iwona Bielska, Mirosław Haniszewski, Henryk Talar, Katarzyna Herman, Rafał Mohr i Bartosz Bielenia.
W poniedziałek poznaliśmy termin próbnego egzaminu ósmoklasisty. Wszystkie zainteresowane szkoły podstawowe będą mogły przeprowadzić go w dniach 18-20 grudnia.
Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Proponuję, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu(np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi) - napisał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
Poniedziałek przyniósł też pozytywną informację ze świata sportu. Anita Włodarczyk została doceniona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych. Nasza utytułowana młociarka, która w tym roku w Berlinie dorzuciła do swej bogatej medalowej kolekcji złoto mistrzostw Europy, znalazła się w gronie dziesięciu zawodniczek nominowanych w prestiżowym plebiscycie IAAF do tytułu Lekkoatletki Roku!
(MN)