Polski sędzia w Hadze - prof. Piotr Hofmański - odmówił udziału w spotkaniu z Andrzejem Dudą, podczas oficjalnej wizyty prezydenta w Holandii. Jak powiedział Hofmański dla RMF FM: "Nie szanuję postawy, którą reprezentuje głowa państwa". Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wydał opinię, według której Polska, Czechy i Węgry złamały unijne prawo odmawiając przyjmowania uchodźców. Tygrysy, które kilkanaście dni spędziły w ciasnych klatkach, trafiły do poznańskiego zoo. Organizator transportu zwierząt z Włoch do Dagestanu usłyszał zarzuty dot. znęcania się nad zwierzętami, jednak mężczyzna nie przyznaje się do winy. Powiązana z Państwem Islamskim agencja Amaq potwierdziła śmierć wieloletniego przywódcy organizacji Abu Bakra al-Bagdadiego. Podała również informację o wyborze nowego lidera ISIS. W Popołudniowej rozmowie RMF FM Mariusz Szczygieł, laureat Literackiej Nagrody Nike 2019, opowiadał o śmierci, życiu pozagrobowym i i żartach z przemijania. O tych i innych najważniejszych wydarzeniach czwartku przeczytacie w specjalnym Podsumowaniu Dnia RMF FM.
Profesor Piotr Hofmański - pierwszy Polak zasiadający w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze - odmówił udziału w spotkaniu Andrzeja Dudy z szefem tego trybunału Chilem Eboe-Osujim - ustalili reporterzy RMF FM. Prezydent odwiedził wczoraj trybunał haski przy okazji oficjalnej wizyty w Holandii. To międzynarodowa instytucja powołana do sądzenia osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni. "Nie szanuję postawy, którą reprezentuje głowa państwa. Uznałem, że mój udział - chociaż byłem zapraszany do udziału w spotkaniu - nie jest niezbędny" - mówi tylko w RMF FM sędzia Hofmański. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski podkreśla, że spotkanie odbyło się na zaproszenie władz MTK i podkreśla, że Andrzej Duda spotkał się z pracownikami administracyjnymi, którzy pochodzą z Polski.
Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE odmawiając przyjmowania uchodźców w ramach relokacji - taką opinię wydał w czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.
Organizator transportu 10 tygrysów z Włoch do Dagestanu nie przyznaje się do winy. Usłyszał zarzuty dotyczące znęcania się nad zwierzętami. Tygrysy utknęły na przejściu granicznym w Koroszczynie (Lubelskie). Jeden z nich padł.
Oficjalnie rusza kongresowe dochodzenie w sprawie ewentualnego odsunięcia prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa od władzy. Izba Reprezentantów USA przegłosowała wniesiony przez Demokratów projekt rezolucji dotyczącej formalizacji dochodzenia.
Państwo Islamskie potwierdza śmierć wieloletniego lidera grupy Abu Bakra al-Bagdadiego - informuje agencja Amaq, powiązana z terrorystami. Dżihadyści opublikowali krótkie nagranie audio w tej sprawie.
Oprócz tego poinformowano, że kierownictwo Państwa Islamskiego wyznaczyło nowego lidera organizacji. Został nim Abu Ibrahim al-Haszimi al-Kuraiszi. Nazwisko wskazuje na pochodzenie z plemienia Kurajszytów - tego samego, z którego był prorok Mahomet. Takie pokrewieństwo jest wymagane od potencjalnego kalifa.
Artur W., burmistrz dzielnicy Włochy spędzi najbliższe trzy miesiące w areszcie - tak zadecydował Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Samorządowiec jest podejrzany o przyjęcie łapówki w kwocie 200 tys. zł, w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Aresztowany został także biznesmen, który miał mu wręczyć łapówkę - Sabri B.
Na dwa miesiące trafi do tymczasowego aresztu 15-letni Emil B., który w maju na terenie szkoły w warszawskim Wawrze śmiertelnie ranił nożem o rok starszego kolegę. Nastolatek usłyszał zarzut zabójstwa.
Śledczy zdecydowali się na skierowanie do sądu wniosku o areszt - co w przypadku tak młodych sprawców nie jest oczywiste - bo, jak informował dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada, obawiali się, że na wolności Emil B. mógłby wpływać na licznych świadków, których trzeba przesłuchać.
Do aresztu nastolatek trafi 9 listopada - do tego czasu ma przebywać w schronisku dla nieletnich.
Jechałeś za szybko - stoisz godzinę na poboczu. Pędzisz, bo się spieszysz - to teraz stracisz czas. To nowy pomysł na walkę z kierowcami, którzy przekraczają prędkość. Takie rozwiązanie - jak ustalił reporter RMF - jest w wachlarzu rozwiązań, nad którymi pracuję kancelaria premiera.
"Raczej nie liczę na życie pozagrobowe. Myślę, że mam to jedno, tutaj, muszę je wykorzystać. Mówię sobie: dobrą drogą dojść do śmierci" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM reportażysta, laureat Literackiej Nagrody Nike 2019 Mariusz Szczygieł. Jak dodaje: "Byłoby wspaniale, gdyby każdy z nas mógł jak najdłużej po swojej śmierci u kogoś w głowie mieszkać. To jest jedyne życie pozagrobowe".