Nastolatki w Polsce tracą dziewictwo zdecydowanie później niż jakakolwiek inna nacja w Europie – wynika z tegorocznego, światowe raportu Durexa. Podczas gdy młodzi Anglicy, czy Niemcy zaczynają życie intymne w wieku 16 lat, dla Polaków okres ten przypada średnio na 18 rok życia. Badania, przeprowadzone w 28 państwach świata, pokazują preferencje seksualne, częstotliwość współżycia i wiele innych danych związanych z życiem seksualnym na naszym globie.

REKLAMA

Polacy uważają, że są doskonałymi kochankami, jednak z raportu nie wyłania się tak optymistyczny obraz: „Polacy mają bardzo wysokie mniemanie o sobie w roli kochanków. Jednym z nich jest to, że jesteśmy populacją, która często współżyje. Kolejne raporty przeczą temu” – twierdzi profesor Zbigniew Lew-Starowicz. Polacy sypiają ze sobą średnio 93 razy w roku, to wprawdzie o trzy kontakty więcej niż w ubiegłym roku, ale daleko za światową średnią: 97 stosunków rocznie.

Średnio w ciągu życia Polki i Polacy mają trzech partnerów. Na tle Rosjan czy Anglików wygląda to nieco blado – oni mogą pochwalić się dziewięcioma partnerami: „Mamy teraz bardzo wielu młodych ludzi, którzy są pracoholikami, którzy wracają do domu w późnych godzinach. Oni nie mają czasu na seks” – komentuje seksuolog. Prawie jedna czwarta Polaków chciałaby kochać się na plaży, nieco mniej w lesie, a 6 procent badanych to amatorzy blatu kuchennego.

Tegoroczne badania pokazały jeszcze jedne ciekawy aspekt spraw intymnych: ludzie na świecie wolą wyjść z przyjaciółmi do restauracji, kina, czy baru niż uprawiać seks. W rankingu najbardziej „kochliwych” prym wiodą Amerykanie, później Grecy, mieszkańcy RPA i Chorwaci. Na szarym końcu znalazła się Japonia – ci, jak wiadomo, po prostu nie mają czasu.

Najczęstszym czynnikiem, który decyduje o wyborze partnera jest osobowość wybranki bądź wybrańca. Tak przynajmniej uważa prawie połowa ludzkości. Trochę mniej – 20 procent – patrzy na wygląd zewnętrzny, reszta daje się uwieść ludziom z dużym poczuciem humoru. Niestety, raport nie ujawnia rzeczy dość ważnej: jakości współżycia. Może to i dobrze...?

04:50