"Były rozmowy o personaliach. Propozycje zgłosił także pan prezydent. Ta dyskusja będzie jeszcze trwała" - przekazał prezydencki rzecznik Błażej Spychalski po spotkaniu Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. planowanych zmian w rządzie. Potwierdził, że rekonstrukcja przeprowadzona zostanie w przyszłym tygodniu.
Były oczywiście rozmowy o personaliach, o kandydatach na ministrów. Propozycje zgłosił także pan prezydent. Ta dyskusja będzie jeszcze trwała - natomiast na pewno w przyszłym tygodniu rekonstrukcja się odbędzie - przekazał Spychalski dziennikarzom, oczekującym na informacje przed Pałacem Prezydenckim.
Jak ujawnił, "pan prezydent zgłosił kilka kandydatur osób, które mogłyby objąć stanowiska nie tylko ministrów, ale także - proszę pamiętać - mówimy o stanowiskach wiceministrów".
Rekonstrukcja będzie dość szeroka, choćby właśnie dlatego, że wiele osób objęło mandaty posłów do Parlamentu Europejskiego - przyznał również rzecznik Andrzeja Dudy.
Nie chciał natomiast potwierdzić, czy planowane zmiany obejmą również szefową resortu finansów Teresę Czerwińską, o której odejściu z rządu mówi się od jakiegoś czasu.
Błażej Spychalski, pytany przez dziennikarza RMF FM Patryka Michalskiego, czy Andrzej Duda zdecydował się na przedstawienie własnych kandydatur, bo nie przypadły mu do gustu niektóre z przedstawionych przez Mateusza Morawieckiego, odparł: To była rozmowa, to były konsultacje - dobra, w dobrej atmosferze, rozmowa (...). Te rozmowy będą jeszcze trwały.
Oczywiście zgodnie z polską konstytucją prezydent powołuje na stanowiska ministrów osoby rekomendowane przez pana premiera, natomiast z oczywistych względów w polach aktywności pana prezydenta te propozycje padły - choć nie tylko - dodał.
Dopytywany zaś przez naszego reportera, czy propozycje Andrzeja Dudy dotyczyły tzw. resortów prezydenckich - a więc MSZ-etu i MON-u - Spychalski stwierdził: Pan prezydent rozmawia z panem premierem na temat różnych osób, nie tylko w resortach - jak pan redaktor powiedział - bardziej prezydenckich, natomiast z natury samej oczywiście te, które dotyczą polityki obronnej i polityki zagranicznej, są w tej orbicie zainteresowań bardziej. Ale proszę nie wyciągać z tego jakichkolwiek wniosków.
Rekonstrukcję rządu wymusza rozstrzygnięcie niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego, w których mandaty uzyskali wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa i rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
W środę w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie odbyło się poświęcone rekonstrukcji rządu ponad dwugodzinne posiedzenie kierownictwa partii z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Żadnych ustaleń po jego zakończeniu nie ujawniono - wiceprezes partii Adam Lipiński przekazał jedynie dziennikarzom, że o decyzjach, które zapadły na spotkaniu, informować będzie szef rządu.
Zaprzysiężenie nowych ministrów odbędzie się - jak wynika z ustaleń dziennikarzy RMF FM - w najbliższy wtorek, 4 czerwca.