Liczące 16,5 tysiąca lat malowidła naskalne znajdujące się na ścianach słynnej jaskini Lascaux we Francji mogą przedstawiać najstarszy schemat księżycowego kalendarza.
Niemiecki naukowiec, dr Michael Rappenglueck z Uniwersytetu Monachijskiego uważa, że kropki narysowane przy malunkach zwierząt - byka, antylopy i konia symbolizują 29-dniowy cykl Księżca. Byłby to więc najstarszy kalendarz księżycowy, jaki stworzył człowiek. Naukowiec uważa również, że na malowidłach w jaskini Lascaux można odnaleźć rysunki niektórych gwiazd. Na jednej ze ścian w jaskini znajduje się bowiem malowidło przedstawiające trzy postaci: byka, tajemniczego człowieka-ptaka oraz równie dziwnego ptaka na patyku. Ich oczy reprezentują, zdaniem niemieckiego uczonego, trzy gwiazdy - Wegę, Deneb i Altair, wchodzące w skład konstelacji Letniego Trójkąta. Obecnie te trzy gwiazdy są jednymi z najjaśniejszych obiektów widocznych na półkuli północnej w środku lata. Około 17 tys. lat temu ten obszar nieba nigdy nie chował się za horyzontem i prawdopodobnie najlepiej widoczny był wczesną wiosną.
"Obraz" Letniego Trójkąta to nie jedyny dowód na to, że człowiek prehistoryczny interesował się niebem: w pobliżu wejścia do jaskini Lascaux znajduje się kompleks malowideł, przedstawiających byka. Rysunek nad grzbietem byka przypomina Plejady (dobrze widoczna na niebie gromada 250 gwiazd, spośród których kilka można dostrzec gołym okiem), zwane też "Siedmioma Siostrami". Na rysunku byka znajdują się też inne punkty, mogące reprezentować inne gwiazdy, sąsiadujące z Plejadami. Jest to tym bardziej interesujące, że w okolicy Plejad widoczne są gwiazdy, których układ powoduje, że od starożytności zwane były
gwiazdozbiorem byka.
Interpretacja malunków w Lascaux dr Rappenglueka może być dowodem na to, że historia ludzkich skojarzeń tej części nieba z bykiem sięga wielu tysięcy lat wstecz. Według niemieckiego badacza rysunki gwiazd wskazują, że nasi przodkowie dysponowali wiedzą większą, niż dotąd sądziliśmy.
Archeolodzy, którzy dotąd zapoznali się z wnioskami Rappengluecka zgadzają się, że są one wiarygodne i że być może odkrył on najstarszy dowód ludzkiego zainteresowania gwiazdami i Księżycem.
Foto PAP
00:20