Stanisław Piotrowicz mógł dopuścić się przestępstwa urzędniczego, piątek był ostatnim dniem prac polskich prokuratorów w Smoleńsku, prezydent powołał Błażeja Spychalskiego na funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, a spór o to, czy Pluton jest dziewiąta planetą Układu Słonecznego - znów się rozpala. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przegląd najważniejszych wydarzeń dnia.

REKLAMA

Stanisław Piotrowicz mógł dopuścić się przestępstwa urzędniczego

Stanisław Piotrowicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz członek Krajowej Rady Sądownictwa, mógł nie dopełnić obowiązków podczas opiniowania kandydatów do Sądu Najwyższego - mówią reporterowi RMF FM karniści. Jak wynika z ustaleń naszego dziennikarza, Piotrowicz mógł się więc dopuścić przestępstwa urzędniczego.

Chodzi o niepoinformowanie Krajowej Rady Sądownictwa o tym, że jedna z kandydatek do Sądu Najwyższego, Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, jest skazana wyrokiem dyscyplinarnym.

TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Polscy prokuratorzy zakończyli pracę w Smoleńsku

Piątek był ostatnim, piątym dniem prac polskich prokuratorów w Smoleńsku. Prowadzili oni oględziny m.in. elementów konstrukcyjnych wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku.

Według informacji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej o trybie prac, odbywały się one we współpracy ze śledczymi rosyjskimi. Wykonywane miały być zdjęcia sferyczne detali interesujących stronę polską, a specjalistyczny sprzęt pozwalający na robienie tych zdjęć zapewniła strona rosyjska.

Nowe fakty ws. kontrowersyjnych SMS-ów do prokuratorów

Większość Prokuratorów Rejonowych z okręgu gdańskiego nie wskazała nazwisk sędziów najsurowiej i najłagodniej orzekających w sprawach aresztów - dowiedział się reporter RMF FM Kuba Kaługa. Chodzi o odpowiedzi na SMS, w którym Prokurator Okręgowy w Gdańsku chciał od szefów niższych jednostek, by pilnie wskazali nazwiska sędziów. Jak tłumaczył, tych informacji potrzebowała Prokuratura Regionalna.

Prokuratorzy nie podali nazwisk, bo nie zgadzali się z formą polecenia i zbulwersował ich sam pomysł tworzenia listy sędziów. Odpowiedzi nie było mimo ponagleń i telefonów z sekretariatu Prokuratury Okręgowej.

Pytań polskich sądów do unijnego Trybunału będzie więcej

Wysyłanie przez polskie sądy pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu to zorganizowana akcja. Tylko w ostatnim tygodniu o niezawisłość sędziowską spytali Trybunał sędziowie z Łodzi i Warszawy, a według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy RMF FM, w najbliższym czasie podobnych pytań ma być więcej.

Jak nieoficjalnie dowiedział się dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, w najbliższych dniach i tygodniach do Luksemburga może trafić od kilku do nawet kilkunastu kolejnych pytań, związanych z wprowadzeniem nowych przepisów w ustawach o sądach, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Pytania mają dotyczyć zgodności nowych regulacji z unijnym Traktatem, a zwłaszcza możliwości wywierania przez władzę polityczną nacisku na sędziów.


Pracownicy marketów wzywani na nocną zmianę po wolnej niedzieli: Rząd tego nie ukróci

Rząd szykuje poprawki do zakazu niedzielnego handlu. Nie znajdzie się jednak wśród nich ograniczenie wzywania pracowników hipermarketów po wolnej niedzieli do pracy w poniedziałek o północy. "To jedna z największych patologii przepisów dotyczących ograniczenia niedzielnego handlu" - mówią związkowcy.

Wypadek w Szaflarach. Śledczy przeprowadzili eksperyment

Na przejeździe kolejowym w Zaskalu koło Szaflar prokuratorzy przeprowadzili eksperyment procesowy, podczas którego zostały odtworzone okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło 23 sierpnia. Podczas jazdy egzaminacyjnej zginęła 18-latka. Instruktor, któremu udało się opuścić pojazd przed nadjechaniem pociągu, usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym.

Prokurator mówi, że to co zobaczyliśmy utwierdza śledczych w dotychczasowych ustaleniach. Według nich, gdyby egzaminator zahamował po tym jak zdająca minęła znak stopu, do zderzenia z pociągiem by nie doszło. Dzisiaj biegłemu udało się zahamować przed torowiskiem jadąc ze znacznie większą prędkością.

Błażej Spychalski powołany na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda powołał Błażeja Spychalskiego na funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, odwołując wcześniej z tej funkcji Krzysztofa Łapińskiego, który był jego rzecznikiem.

Przychodzi nowy minister, ale jednocześnie stary i wypróbowany kolega, przyjaciel - powiedział prezydent podczas uroczystości.

Prezydent podziękował Łapińskiemu za 15 miesięcy współpracy. Witając w KPRP Spychalskiego podkreślił, że "dopełnia on" skład ministrów w jego Kancelarii.

Czym zajmuje się Beata Szydło? Enigmatyczna odpowiedź Tomasza Poręby

Piątkowym gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM był Tomasz Poręba. Szef sztabu wyborczego PiS miał duży problem z konkretną odpowiedzią na pytanie, czym zajmuje się wicepremier Beata Szydło.

Będzie zajmować się kwestiami społecznymi, w tym przypadku pracujemy nad różnego rodzaju rozwiązaniami, jeżeli chodzi o pomoc polskim matkom, polskim rodzinom... - mówił w RMF FM Tomasz Poręba pytany o obowiązki Beaty Szydło. I pani premier myślę, ze już niedługo o tych propozycjach powie - dodał.

CAŁĄ ROZMOWĘ Z TOMASZEM PORĘBĄ ZNAJDZIECIE TUTAJ

Niezwykły pokaz koni arabskich w Michałowicach

Podobnie jak w roku ubiegłym, również w tym roku, do ośrodka KJK Szary w Michałowicach zjechały piękne konie czystej krwi arabskiej, by uczestniczyć w III edycji Karkowskiego Pokazu Koni Arabskich. Trzydniowa impreza jest pokazem afiliowanym przez ECAHO w randze C-International.

Dwóm konkursom podczas pokazu koni w Michałowicach patronuje RMF FM.

W konkursie klasy drugiej ogierów dwuletnich zwyciężył Galius ze stadniny Czeple. W konkursie trzyletnich zwyciężył Pharouk al Amar ze stadniny Rodiger.


A może jednak Pluton jest planetą?

Piątek przyniósł też ciekawe informacje ze świata nauki. Spór o to, czy Pluton jest dziewiatą planetą Układu Słonecznego, czy też jedną z tak zwanych planet karłowatych, ma szansę znów się rozpalić. Wszystko za sprawą artykułu naukowców z kilku amerykańskich instytutów badawczych, którzy na łamach czasopisma "Icarus" przekonują, że decyzja o odebraniu Plutonowi miana planety była niesłuszna. Eksperci Międzynarodowej Unii Astronomicznej uznali w 2006 roku, że Pluton nie spełnia koniecznych warunków między innymi dlatego, że nie dominuje grawitacyjnie na całej swej orbicie i nie oczyścił jej z innych, względnie masywnych obiektów. Autorzy najnowszej publikacji twierdzą, że to kryterium nie ma żadnego naukowego uzasadnienia.

TUTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

(m)