Niebezpieczny incydent w Pyrzowicach - mężczyzna wyłamał awaryjne drzwi w terminalu pasażerskim. Intruz został już zatrzymany. W Korei Północnej doszło do czystek wśród dygnitarzy - uznawany za prawą rękę Kim Dzong Una Kim Jong Czol został zesłany do obozu pracy, a były ambasador Kim Hjok Czol został stracony. Polscy ustawodawcy chcą przyjąć nowe przepisy ws. hulajnóg - chodzi m.in. o limit prędkości. Były rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej M. decyzją sądu pozostanie w areszcie. Takie były najważniejsze informacje piątku. Zebraliśmy je specjalnie dla Was.
Na lotnisku w śląskich Pyrzowicach doszło do niebezpiecznego incydentu. Nieuprawniona osoba dostała się na pokład samolotu. Mężczyzna wcześniej wyłamał awaryjne drzwi ewakuacyjne w terminalu pasażerskim. Informację dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.
Port lotniczy ogranicza się na razie do krótkiego oświadczenia, w którym potwierdza, że wczoraj wieczorem mężczyzna wtargnął do strefy zastrzeżonej lotniska. Aby dostać się na płytę postojową wyłamał awaryjne drzwi ewakuacyjne w terminalu pasażerskim B, a później wszedł do samolotu. Tam został zatrzymany przez Służbę Ochrony Lotniska i przekazany Straży Granicznej. Nie stawiał oporu.
Limit prędkości 25 km/h i jazda bez wymogu zakładania kasku. To zapisy ustawy, która ma uregulować poruszanie się hulajnogami elektrycznymi - ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski. W przyszłym tygodniu ustawa ma zostać wpisana do harmonogramu prac rządu. W ustawie ma się też znaleźć kluczowy zapis, że hulajnogi elektryczne mają poruszać się po ścieżkach rowerowych. Teraz użytkownicy hulajnóg traktowani są jak piesi.
Po rekonstrukcji rządu nie zmieni się liczba wicepremierów - dowiedział się nieoficjalnie nasz reporter. To oznacza, że w przyszłym tygodniu - we wtorek 4 czerwca - jak wynika z naszych informacji - powołany zostanie także nowy wiceszef rządu, w miejsce Beaty Szydło, która zdobyła mandat europosła. Wcześniej politycy PiS dopuszczali możliwość zlikwidowania tej funkcji.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
"Nie sądzę, żeby (Donald Tusk - przyp. RMF FM) miał jakiś decydujący wpływ na wynik wyborczy w ostatnią niedzielę. (...) Najważniejsze było to, że cała kampania była nie na temat. Udało się PiS-owi narzucić tematy, które nie są w kompetencjach Parlamentu Europejskiego, które są w wyłącznej kompetencji parlamentu narodowego, np. sprawy światopoglądowe" - tak na pytanie o to, czy Donald Tusk zaszkodził Koalicji Europejskiej w kampanii wyborczej odpowiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Krzysztof Hetman.
CAŁA ROZMOWA DO ZOBACZENIA I PRZESŁUCHANIA >>>TUTAJ<<<
Po przyszłotygodniowej rekonstrukcji rządu, stanowisko zwolni pięcioro ministrów, którzy zdobyli mandaty europarlamentarzystów m.in. Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, czy Elżbieta Rafalska. Razem z opuszczeniem rządu, pojawia się zwykle pytanie o odprawy.
Czy odchodzący ministrowie je dostaną? Odpowiedź brzmi: nie. Mogliby dostać, gdyby w ciągu trzech miesięcy po zwolnieniu urzędu, podjęli pracę, gdzie zarabialiby mniej, niż do tej pory w rządzie.
Zabytkowy samolot z okresu II wojny światowej - stylizowany na brytyjski myśliwiec Spitfire - rozbił się w lesie w Napoleonie w pobliżu Kłobucka w Śląskiem. Maszyna pochodziła z pobliskiego prywatnego muzeum Dywizjonu 303. Pilot zginął na miejscu.
Były rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej M. pozostanie w areszcie. Sąd nie uznał jego zażalenia, gdyż istnieją przesłanki do utrzymania tymczasowego aresztowania,
Były rzecznik MON przebywa w areszcie od 30 stycznia. Został zatrzymany przez CBA. Usłyszał zarzut m.in. "przekroczenia uprawnień jako funkcjonariusz publiczny i działania na szkodę spółki PGZ".
Kim Jong Czol uznawany za prawą rękę przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una został zesłany do obozu pracy - poinformowała południowokoreańska gazeta "Chosun Ilbo". Kim Jong Czol był odpowiedzialny za przygotowania do drugiego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem. Z kolei na obrzeżach Pjongjangu stracony został Kim Hjok Czol - były ambasador Korei Płn. w Hiszpanii, negocjator ds. atomowych oraz specjalny przedstawiciel Korei Północnej ds. kontaktów z USA, który kierował przygotowaniami strony północnokoreańskiej do szczytu w Hanoi.
"Bardzo ostrożnie podchodziłbym do takiej informacji" - tak najnowsze wieści płynące z Korei Północnej skomentował w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Bogdanem Zalewskim Nicolas Levi - francuski politolog polskiego pochodzenia i analityk ds. Korei w Instytucie Boyma.
PRZECZYTAJCIE rozmowę Bogdana Zalewskiego z Nicolasem Levim! >>>>
Amerykańskie służby zatrzymały największą w historii grupę imigrantów, jaka chciała przedostać się do Stanów Zjednoczonych przez granicę z Meksykiem: mowa o 1036 ludziach. Próbę sforsowania granicy zarejestrowały kamery.
W reakcji prezydent USA Donald Trump kolejny raz oskarżył Meksyk o to, że robi za mało, by powstrzymać falę imigrantów. Ogłosił również, że od 10 czerwca zaczną obowiązywać 5-procentowe cła na towary sprowadzane z Meksyku - i że będą one sukcesywnie rosły, dopóki problem migracji nie zostanie rozwiązany.