Zmarł prof. Krzysztof Skóra – wybitny biolog, specjalista z zakresu ichtiologii, pomysłodawca, założyciel i wieloletni kierownik mieszczącej się w Helu Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowiec miał 65 lat.
O śmierci prof. Krzysztofa Skóry poinformowały na stronie internetowej uczelni władze Uniwersytetu Gdańskiego. "Z ogromną przykrością przyjęliśmy wiadomość o śmierci wybitnego naukowca, znakomitego dydaktyka, dla którego nauka była prawdziwą pasją. Żegnamy twórcę i Dyrektora Stacji Morskiej w Helu, laureata wielu nagród m.in. Szwedzkiej Nagrody Bałtyku (Swedish Baltic Sea Water Award) przyznawanej za istotny wkład w ochronę wód Bałtyku oraz Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni" - brzmi wpis zamieszczony na stronie.
Urodzony w 1950 roku w Gdyni Krzysztof Skóra był inicjatorem powstania Stacji Morskiej na Helu. Stacja ta powstała w 1992 r. i jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Prowadzi ona badania dotyczące ekologii ryb i sposobów ochrony rzadkich gatunków bałtyckiej flory i fauny. Stacja stanowi krajowe centrum badań ssaków morskich, występujących w polskiej części Bałtyku (foki szarej). Zgodnie z intencją prof. Skóry celem jej działania jest m.in. przywrócenie populacji szarych fok na polskim wybrzeżu.
Częścią stacji jest m.in. jedyne w Polsce Fokarium, w którym prowadzi się badania nad tymi zwierzętami. Trafiają do niego także znajdowane na polskich plażach foki wymagające pomocy medycznej. Poza badaniami naukowymi stacja morska prowadzi też bardzo bogaty zestaw zajęć edukacyjnych skierowanych zarówno do uczniów ze wszystkich typów szkół, jaki i do dorosłych.
Rocznie co najmniej tysiąc naukowców i studentów uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach oferowanych przez stację. W ramach tzw. błękitnej szkoły, czyli lekcji ekologii i biologii morza miejsce to każdego roku odwiedza ok. 5 tys. uczniów, a Fokarium gości ok. 450 tys. osób rocznie. Dzięki zabiegom prof. Skóry stacja była rozbudowywana w ramach projektu nazwanego "Błękitna wioska".
Sam profesor Skóra prowadził badania nad wpływem nowo pojawiających się w Bałtyku gatunków fauny, tzw. gatunków inwazyjnych, na stan ekosystemu wód przybrzeżnych.
Za te badania w 2008 r. prof. Skóra otrzymał Szwedzką Nagrodę Bałtyku ustanowioną przez rząd szwedzki w 1999 r. i przyznawaną osobom, organizacjom, miastom lub instytucjom, które mają szczególne zasługi dla ochrony i poprawy stanu wód bałtyckich oraz ich życia biologicznego.
W uzasadnieniu wyboru polskiego laureata napisano wówczas, że prowadzone przez niego badania "są najwyższej jakości", a doskonałe programy edukacyjne przygotowywane w Stacji "wzbudzają zainteresowanie ochroną Bałtyku wśród społeczeństwa, szczególnie wśród ludzi młodych".
Prof. Krzysztof Skóra był członkiem Polskiej Akademii Nauk, należał też do Komitetu Badań Morza oraz Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
(mn)