Trzymiesięczny areszt dla 22-latka podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin to jedna z głównych informacji dnia. Ważnym tematem we wtorek był też spór na linii rząd-prezydent Gdańska o Muzeum Westerplatte. Dzień przyniósł również ustalenia korespondentki RMF FM - wynika z nich, że była premier Beata Szydło nie jest kandydatką frakcji EKR, do której należy PiS, na wiceszefową Parlamentu Europejskiego. Zaskakującym wydarzeniem było zatrzymanie byłego szefa UEFA. Co jeszcze się działo? Oto przegląd głównych informacji wtorku.
Jest decyzja o tymczasowym trzymiesięcznym areszcie dla 22-latka podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin na Dolnym Śląsku. Taką decyzję podjął Sąd Rejonowy w Świdnicy. Śledczy skierują teraz podejrzanego na badania psychiatryczne. Mężczyźnie grozi dożywocie.
"Ostatni raz państwo nacjonalizowało zbiory muzealne w czasach stalinowskich. Dacie nam odszkodowanie? Jak chcecie wycenić polską krew na Westerplatte?" - tak emocjonalnie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz atakowała w Sejmie projekt posłów PiS o budowie Muzeum Westerplatte. Sejmowa komisja zaczęła prace nad specustawą, która przekaże wszystkie grunty państwu i ma przyspieszyć budowę muzeum przez rząd.
Michel Platini były szef UEFA został zatrzymany i umieszczony w areszcie tymczasowym. Chodzi o śledztwo w sprawie korupcji, dzięki której Katar miał uzyskać prawo do organizacji mistrzostw świata w 2022 roku.
Winieta za użytkowanie dróg w Niemczech przez samochody osobowe jest sprzeczna z prawem Unii - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Decyzja ta będzie miała znaczenie m.in. dla milionów polskich kierowców, przejeżdżających przez Niemcy.
Była premier Beata Szydło nie jest kandydatką frakcji EKR, do której należy PiS, na wiceszefową Parlamentu Europejskiego - dowiedziała się nieoficjalnie dziennikarka RMF FM. Według źródeł Katarzyny Szymańskiej - Borginon ponownie kandydować będzie europoseł Zdzisław Krasnodębski.
Resort gospodarki morskiej będzie chciał wyjaśnień od ambasady Francji w sprawie nielegalnego nurkowania francuskich żołnierzy w rejonie wraku statku Wilhelm Gustloff - dowiedział się reporter RMF FM Kuba Kaługa. 5 czerwca nurkujących tam Francuzów wypatrzył samolot patrolowy Urzędu Morskiego w Gdyni. Instytucja nie wydawała francuskiej armii zgody na zejścia do objętego całkowitym zakazem nurkowania wraku.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 nawiedziło we wtorek Japonię. Epicentrum znajdowało się na morzu, w pobliżu wybrzeży prefektury Yamagata na wyspie Honsiu. Wydano ostrzeżenie przed falą tsunami, ale agencja meteorologiczna podkreśla, ze zagrożenie nie jest wielkie.
Eksperci zakładają, że fala, która dojdzie do Japonii może mieć metr wysokości.
19-letni Polak Michał Sz. i mający polskie korzenie 18-letni Oskar D.-K. zostali skazani we wtorek na kary więzienia na mocy przepisów o zwalczaniu terroryzmu za zachęcanie do zamordowania księcia Harry'ego za "zdradę rasy" przez małżeństwo z Meghan Markle.
Sz. został skazany na cztery lata i trzy miesiące więzienia dla młodocianych przestępców, a urodzony w Wielkiej Brytanii D.-K. na 18 miesięcy uczestnictwa w programie zakładającym krótkotrwałe pozbawienie wolności, a następnie ograniczenie wolności i resocjalizację pod ścisłą kontrolą specjalistów z zakładu poprawczego.