Nie istnieje w dziejach sztuki kierunek artystyczny, który zyskałby równą impresjonistom czy postimpresjonistom sławę, zainteresowanie i podziw szerokich mas odbiorców. Potwierdzają to tłumy ustawiające się w kolejkach do kas muzeów w Warszawie, w Poznaniu, a teraz również w Krakowie. Wystawa gościć będzie w Muzeum Nardowym od 20 maja do 4 lipca.
Wychodząc naprzeciw olbrzymiemu zainteresowaniu polskiej publiczności sztuką francuskich impresjonistów i innych nurtów niezależnych XIX i początku XX wieku, Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje wystawę "Od Maneta do Gauguina. Impresjoniści i postimpresjoniści ze zbiorów Musée d'Orsay w Paryżu". W Muzeum Narodowym prezentowanych jest czterdzieści pięć dzieł najwybitniejszych twórców czterech ostatnich dekad XIX wieku. Wystawa ma dać pełny obraz francuskiej sztuki nowoczesnej XIX i początku XX wieku. Na krakowskiej wystawie będzie można dodatkowo obejrzeć grafiki i rysunki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie oraz Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Są to prace uchodzące dziś za arcydzieła: litografie Cezanne’a, Bonnarda, Vuillarda czy Sisleya. Z kolekcji Henryka Grohmana przechowywanej w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej zaprezentowany zostanie m.in. jedna z najwcześniejszych cynkografii Gauguina, słynne akwaforty Maneta, litografie Pissarra. Wystawę obejrzał reporter Radia RMF FM Przemysław Taranek:
Wystawa jeszcze przed otwarciem cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Już od początku roku do Muzeum napływały zgłoszenia grup z całej Polski - chęć obejrzenia zadeklarowało już 70 tys. osób. Goście indywidualni będą mogli odwiedzać wystawę codziennie: od wtorku do niedzieli – od 10 do 20, w poniedziałek – od 12 do 20.
foto Piotr Bukowski RMF FM Kraków
00:35