Przed nami kolejne niespokojne godziny w pogodzie. Jak ostrzega IMGW, po południu i wieczorem burze możliwe są w całym kraju. Ponadto czeka nas upalna noc, szczególnie na wschodzie. W naszym artykule sprawdzisz, gdzie w tej chwili są burze, gdzie grzmi. Mapy pogodowe aktualizowane są na bieżąco.

REKLAMA

Najgroźniejsze burze przewidywane są we wschodniej połowie kraju. Tutaj możliwe są porywy wiatru dochodzące nawet do 90-100 km/h.

Synoptyk z Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk, informuje, że będzie także mocno padać - opady deszczu wyniosą do 50 mm (50 litrów na mkw.,) a lokalnie szczególnie przy kumulacji spadnie nawet do 60 mm (60 litrów) wody na mkw".

Burzowo także na zachodzie. Ale tam wyładowania będą nieco łagodniejsze. "Z tym, że należy pamiętać, że każda burza niesie ze sobą duże zagrożenie i, jeśli to możliwe, należy się chronić w zamkniętych budynkach" - ostrzega Małgorzata Tomczuk.

Od burz nie odpoczniemy także w nocy. Grzmieć będzie w całym kraju.


Upalny wieczór, gorąca noc

Czwartkowe popołudnie i wieczór będą upalne. Na wschodzie kraju temperatura osiągnie 33 stopnie Celsjusza, wieczorem będzie tam około 27-28 stopni.

Na zachodzie nieco chłodniej: 25-27 stopni. Wieczorem słupki termometrów pokażą około 20 stopni.

W nocy nieco chłodniej na zachodzie, tam około 17-19 stopni Celsjusza. Na pozostałym terenie zdecydowanie wyższa temperatura - w okolicach do 20 stopni Celsjusza.

Radary burzowe, mapy. Sprawdź, gdzie właśnie grzmi

Radar burz to aktualna mapa burzowa Polski i Europy. Na żywo pokazuje przemieszczające się chmury i komórki burzowe.

Radary burzowe mogą wstępnie ostrzegać przed nawałnicami i wyładowaniami oraz pokazać jak przesuwają się fronty burzowe.

Dlatego, jeśli chcesz wiedzieć, gdzie jest burza, gdzie zagrzmi, gdzie spodziewane są opady deszczu - sprawdź mapy burzowe. Śledź burze na radarze pogodowym:


Sezon burzowy w Polsce

Burze mogą występować przez cały rok, jednak ich największa aktywność przypada od kwietnia do października. Latem burze w Polsce występują bardzo często i niespodziewanie. To właśnie wtedy szybko powstają chmury kłębiaste, z których tworzą się chmury burzowe.

Letnie miesiące to czas, kiedy burze są gwałtowne z intensywnymi opadami deszczu i gradobiciem.

Naukowcy ostrzegają, że "musimy się zacząć przyzwyczajać do tego, co obserwujemy, czyli gwałtownych burz, nawalnych deszczów, ogromnych trąb powietrznych, huraganów".

To są wszystko skutki spowodowanej przez człowieka zmiany klimatu - mówił w RMF FM prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.


Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.