Są prześladowani z powodu rasy, wyznania, narodowości czy przekonań politycznych. W trosce o życie własne i swoich najbliższych opuszczają swoją ojczyznę i stają się uchodźcami. Na świecie żyje 21 milionów uchodźców. 70 procent z nich to kobiety i dzieci. Wczoraj w Polsce obchodzony był Dzień Uchodźcy.
Zdaniem Ochojskiej, w Polsce nadal więcej wniosków o nadanie statusu uchodźcy jest odrzucanych niż rozpatrywanych pozytywnie. Jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia: integracja, pomoc dla tych, którzy nie mogą dostać statusu uchodźcy, czyli wprowadzenie statusu uchodźcy wojennego (...) oraz wprowadzenie statusu bezpaństwowców - mówi szefowa PAH.
Przedstawiciel Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchdzców Jaime Ruiz de Santiago dodaje, że w Polsce brakuje także centrów pomocy uchodźcom małoletnim.
Procedura przyznawania statusu uchodźcy trwa w Polsce średnio 6 miesięcy. Od 1993 do 2000 roku złożono w sumie prawie 20 tysięcy wniosków o nadanie statusu uchodźcy. Ponad tysiąc osób taki status otrzymało.
O status uchodźcy starają się także Polacy. W 2000 roku wniosek o taki status złożyło ponad 2,6 tys. obywateli Polski. Najwięcej w Finlandii - 1200 oraz w Wielkiej Brytanii - 975.
foto Archiwum RMF
03:45