Stany alarmowe na Zatoce Gdańskiej przekroczone o pół metra, tzw. cofka na Motławie w Gdańsku, pogotowie przeciwpowodziowe w Elblągu, odwołane promy na trasie Gdynia – Karlskrona. Powodem jest silny wiatr.
Stany alarmowe przekroczone są nad całą Zatoką Gdańską, na Półwyspie Helskim, także w Ustce czy Łebie. Na Żuławach również poziom wody mocno wzrósł, w dwóch miejscach przekroczone są już stany alarmowe, w pięciu ostrzegawcze.
Gdask, Jelitkowo. Morze, plaa, park i ujcie potoku teraz. Jeszcze do 14-15 wiatr ma wpycha wod w gb ldu. @RMF24pl pic.twitter.com/UUwLLDSK0b
ka_uga2 stycznia 2019
Z powodu silnego wiatru na Bałtyku utrzymuje się wieczorem wysoki stan wód, przekraczający wskaźniki alarmowe o około pół metra. Cofka zagraża zalaniem niektórych ulic.
W Gdańsku po południu stan morza wyniósł 613 cm (stan alarmowy wynosi 570 cm).
W miejscach zagrożonych podtopieniami pracują służby, w tym jednostki miejskie. Zabezpieczają one ulicę Kutnowską i ulicę Sienną. Rozstawiane są zapory przeciwpowodziowe oraz układane są worki z pisakiem. W pasie nadmorskim zabezpieczone są wejścia na plaże. Zamontowano szandory chroniące przed przelaniem się wody od strony Zatoki. Wyłączone z użytkowania są toalety - mówi Alicja Bittner z biura prasowego Urzędu Miejskiego.
Służby usuwają też powalone drzewa i uszkodzone banery reklamowe.
Według prognozy wydanej przez gdyńskie Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB silne wiatry w Pomorskiem występować będą co najmniej do czwartkowego południa. Mają one wiać z północnego zachodu i z północy ze średnią prędkością 40-55 km/h, a w porywach osiągać 80-95 km/h.
W Gdańsku z trzypiętrowego budynku przy ul. Oliwskiej ewakuowano 20 osób. Wiatr częściowo zerwał tam dach. Strażacy i urzędnicy oceniają, czy 20 ewakuowanych mieszkańców będzie mogło wrócić do swoich mieszkań. W wielu innych miejscach trwa walka z wodą.
W Gdyni rękawami przeciwpowodziowymi zabezpieczono okolice wydziału nawigacji Uniwersytetu Morskiego na Skwerze Kościuszki. Woda wdarła się też do uczelnianych piwnic.
W Mechelinkach w powiecie puckim strażacy układają worki z piaskiem w okolicy Domu Harcerza i budynku mieszkalnego, któremu grozi zalanie.
W Sopocie w związku z wysokim poziomem wody w Zatoce Gdańskiej i silnymi porywami wiatru zostało zamknięte wejście na głowicę mola oraz do przystani jachtowej. Ze względów bezpieczeństwa nieczynne jest także sztuczne lodowisko na Skwerze Kuracyjnym.
Na chwilę obecną nie przewidujemy zamykania całego pomostu mola. Jeżeli prognozy co do słabnącego wiatru się sprawdzą i nie pojawią się nowe okoliczności (np. oblodzenie), to w czwartek po południu wejście na końcówkę mola powinno być ponownie otwarte"- poinformował Marcin Kulwas z Kąpieliska Morskiego Sopot.
Po południu z powodu cofki, czyli wpychania przez wiatr z północy wody z Zalewu Wiślanego, przekroczony został stan alarmowy na rzece Elbląg. Prezydent Elbląga wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego.
O godz. 18:00 poziom wody wynosił 628 cm i o 18 cm przekraczał stan alarmowy.
Wzdłuż rzeki na Bulwarze Zygmunta Augusta strażacy ułożyli rękawy przeciwpowodziowe, które mają zapobiec wylaniu się wody z koryta rzeki. Zdecydowano o zabezpieczeniu rękawami także prokuratury okręgowej, która znajduje się w najniższym miejscu w tym rejonie.
Strażacy zabezpieczyli również workami z piaskiem budynki na Wyspie Nowakowskiej i w Kępie Rybackiej.
W Nowakowie zamknięto most z powodu wysokiego stanu wody.
Na wodowskazie w Nowakowie został przekroczony stan alarmowy. Podobnie jest na rzece Nogat na wodowskazie Nowotki. Na Zalewie Wiślanym w Tolkmicku został zaś przekroczony stan ostrzegawczy.
Stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłoszono we Fromborku.
Złe warunki pogodowe spowodowały odwołanie czterech rejsów promów pasażerskich na trasie między Gdynią i Karlskroną w Szwecji. Statki w czwartek wrócą do kursowania zgodnie z rozkładem.
Przewoźnik Stena Line poinformował na swej stronie internetowej, że anulowane zostały w środę dwa odpłynięcia z Gdyni do Szwecji o godz. 21.00 (prom Stena Spirit) i 23.59 (prom Stena Baltica) oraz dwa odpłynięcia z Karlskrony do Polski o godz. 12.00 (prom Stena Baltica) i o godz. 21.00 (prom Stena Vision).
Szwedzka firma zaznaczyła, że promy między Polską a Szwecją od czwartku będą kursować ponownie zgodnie z rozkładem rejsów.
Porywisty wiatr w Pomorskiem daje się też we znaki w Porcie Lotniczym Gdańsk, gdzie wiele lotów jest opóźnionych, a niektóre, jak np. samolot z Monachium, zostały przekierowane do Warszawy.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Cofka dotknęła też Zachodniopomorskie. W Kołobrzegu pod wodą jest bulwar nad Parsętą.
W Świnoujściu przed południem wstrzymano ruch na ulicy Chrobrego. W kanale portowym woda przelała kanalizację deszczową i zalała położony najbliżej wybrzeża odcinek ulicy.
Opracowanie: