Komórkowa rewolucja, ciąg dalszy afery Amber Gold i mecz Polska-Anglia to tematy, które znajdziemy na czołówkach poniedziałkowych wydań najważniejszych polskich dzienników. Przynoszą one też odpowiedź na pytanie, w jakiej dziedzinie mamy szansę na pierwsze miejsce w Unii Europejskiej.
Telekomy walczą o to, by telefony mogły zastąpić portfele. Trzeba jednak wydać kilkaset złotych, by nie nosić drobniaków - informuje na pierwszej stronie "Rzeczpospolita". Gazeta pisze, że nową usługą płatności przez telefon są zainteresowane 3 miliony Polaków. Podkreśla też, że na płatnościach mobilnych zyskają wszyscy. Poszerzą wachlarz usług świadczonych przez telekomy, zarobią też banki, a parę milionów Polaków będzie mogło łatwo zrezygnować z tradycyjnych portfeli wypełnionych gotówką - wyliczają autorki artykułu.
"Rzeczpospolita" pisze, że to, czy będziemy masowo płacić za pomocą telefonów komórkowych, zależy w dużej mierze od tego, jak powszechne będzie użycie pozwalających na to smartfonów. Liczba takich aparatów w posiadaniu Polaków to dziś kilkadziesiąt tysięcy. Na świecie, we dług relatywnie optymistycznych wyliczeń ABI Research, w końcu tego roku będzie ich 35 mln sztuk - czytamy w artykule.
Wszyscy jesteśmy w ukrytej kamerze - alarmuje na pierwszej stronie "Gazeta Wyborcza". Podobno tak jest bezpieczniej. Ale rośnie pokolenie, które zachowuje się poprawnie tylko dlatego, że Wielki Brat patrzy - dodaje autorka artykułu. W dalszej części tekstu zwraca uwagę na to, że wszechobecny w Polsce monitoring jest słabo uregulowany prawnie. Nie ma prawa, które określi, kto, gdzie i po co może umieścić podgląd; czy wolno nagrywać i co z tym nagraniem robić. Do internetu wpadają filmiki z solariów, przebieralni na basenach, izb wytrzeźwień, "atrakcyjne" wypadki drogowe - wylicza. Z tekstu dowiadujemy się też o negatywnym wpływie montowanych w szkołach kamer na dzieci. Monitoring ma 90 proc. gimnazjów i liceów oraz 78 proc. podstawówek. "Rezygnacja zwychowania na rzecz inwigilacji hamuje rozwój moralny dzieci, bo nie uczą się empatii, odróżniania dobra od zła. Ani jak w akceptowalny sposób wyrażać złość, rozwiązywać konflikty" - mówi Ewa Czemierowska-Koruba, psycholożka prowadząca warsztaty przeciw przemocy w szkołach. Obrona w procesie gangu pruszkowskiego kosztowała podatników 2,7 mln zł - wylicza "Gazeta Wyborcza". Informuje, że sąd przyznał właśnie 44 adwokatom ostatnią transzę - 926 tys. zł plus 23 proc. VAT. Tylko trzech broniło z wyboru, pozostali - z urzędu - precyzuje autor tekstu. Sąd uniewinnił co trzeciego z37 oskarżonych, w tym dawnych bossów -"Słowika" i "Bola". Sędzia zauważyła, że nie jest to zasługa aktywnej obrony. Zawaliła prokuratura - podsumowuje.
Większą część "jedynki" "Fakt" poświęca na informacje dotyczące prywatnego życia jednego ze znanych aktorów. Zamachowski przerywa milczenie - krzyczy wielki tytuł umieszczony na środku strony. Z samego artykułu dowiadujemy się, że aktor stara się tak układać relacje z byłą żoną, żeby to nie uderzało w dzieci. Mam nadzieję, że dzieci czują, że robię wszystko, żeby były pewne, że jestem - deklaruje artysta. Zawsze mogą do mnie zadzwonić - dodaje.Opowiada też o swoich relacjach z obecną partnerką - dziennikarką Moniką Richardson.