Co roku w Polsce popełnianych jest ok. 15-20 tysięcy błędów lekarskich – wynika z danych Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere. Bardzo rzadko jednak pokrzywdzeni dostają odszkodowania.
Adwokat, który już w szpitalu szuka niezadowolonych pacjentów chętnych procesować się o lekarskie błędy - podobne sceny do niedawna mogliśmy zobaczyć tylko na amerykańskich filmach. Jednak - jak ustalił reporter RMF - przed kilkoma łódzkimi szpitalami pojawiły się niedawno osoby, które reklamowały usługi jednego z adwokatów. Sprawą zainteresował się Marcin Lorenc:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Średnio 30 osób dziennie odwiedza biuro wrocławskiego rzecznika praw pacjenta. Chorzy skarżą się przede wszystkim na funkcjonowanie szpitale czy przychodnie, przybywa jednak spraw dotyczących błędów popełnianych przez medyków. Według rzecznika, wiele konfliktów na linii pacjent-lekarz można by uniknąć, gdyby chorzy byli dokładnie informowani o tym, co ich czeka, na czym polega leczenie. Biuro rzecznika odwiedziła nasza reporterka Barbara Zielińska:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Teraz druga strona sporu. Jeden z największych małopolskich szpitali, szpital im. Rydygiera w Krakowie, ubezpiecza wszystkie osoby, wykonujące zawody medyczne. To jeden z warunków, by podpisać kontrakt z NFZ. Ubezpieczeni muszą być lekarze, pielęgniarki, położne i salowe. Z dyrektorem Krzysztofem Kicińskim rozmawiał Maciej Grzyb.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Roczny budżet szpitala to 98 milionów złotych.