"Będziemy nadal aktywnie prowadzić dialog z KE; zapraszam poszczególnych komisarzy unijnych do złożenia wizyty w Polsce" - powiedziała na dzisiejszej konferencji prasowej Beata Szydło. W ten sposób premier odniosła się do decyzji Komisji Europejskiej o ogłoszeniu rozpoczęcia wstępnej fazy procedury w sprawie praworządności wobec Polski.
Beata Szydło stwierdziła, że "Polska ma prawo do podejmowania suwerennych decyzji, m.in. ws. organizacji mediów". Żadne decyzje Polski nie zostały zakwestionowane - dodała.
Szydło podkreśliła również, że potrzebna jest precyzja w wypowiadaniu i rozumieniu słów m.in. wiceszefa KE Fransa Timmermansa. KE mówi o wstępnej ocenie sytuacji. Nie ma czegoś takiego, czym straszyli Polaków politycy opozycji, że została wszczęta procedura nadzoru. Nie ma takiej sytuacji - podkreśliła.
Taki komunikat został przez Komisję Europejską przekazany, o czym rozmawiałam wczoraj z komisarzem Junckerem. Polska jest w dialogu z KE od dłuższego czasu. Przekazaliśmy informacje, mówimy o tym, jak faktycznie sytuacja w Polsce przebiega i ten proces się toczy - powiedziała Szydło.
Premier stwierdziła również, że przekazane zostaną wszystkie informacje, których Komisja Europejska będzie oczekiwać. My nie mamy niczego do ukrycia - zaznaczyła.
Nasze informacje są na bieżąco przekazywane. Nasza dyplomacja jest w stałym kontakcie z przedstawicielami Komisji Europejskiej, zarówno minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, jak i wiceminister Konrad Szymański - powiedziała szefowa rządu.
Ocena sytuacja, o której mówi KE, to jest dobra droga do tego, by nie poprzez media, nie poprzez niepotwierdzone informacje, wydawane były oceny na temat Polski, ale właśnie w dialogu. Cieszę się, że ten dialog się toczy - podkreśliła Szydło.
Premier potwierdziła również, że weźmie udział w posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, podczas którego ma odbyć się debata na temat Polski, i przedstawi stanowisko Polski.
Przypomnijmy - dziś KE postanowiła rozpocząć wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa. Informację przekazał wiceszef Komisji Frans Timmermans. Podkreślił, że celem jest dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów.
(abs)