Jutro premier wygłosi kolejne programowe wystąpienie. Czego po nim oczekujecie? Czekamy na Wasze propozycje. "Exposé" w piątek o dziewiątej rano, ale praca nad tekstem trwa przecież do ostatniej chwili. Wasze postulaty przekażemy do kancelarii premiera. "By żyło się lepiej", a przynajmniej nie gorzej!

REKLAMA

Pełne niespełnionych potem obietnic poprzednie wystąpienia programowe premiera mogą skłaniać do wniosku, że exposé nie zasługuje na w pełni poważne traktowanie. Ale my prosimy Was o wskazanie szefowi rządu, jakie problemy w poszczególnych, zasadniczych dla Polski i Polaków dziedzinach, zasługują na specjalną uwagę.

Wskażcie Donaldowi Tuskowi problemy i możliwe rozwiązania w następujących dziedzinach: bezpieczeństwo, gospodarka, nauka i edukacja, polityka zagraniczna i zdrowie. Wasze propozycje przejrzą, uporządkują i skomentują eksperci.

Propozycje przekażemy do kancelarii premiera. Mamy nadzieję, że trafią do rąk szefa rządu, który tym razem potraktuje nas poważniej.

Zasilana pieniędzmi z Unii, z pożyczek i z naszego apetytu na zakupy Zielona Wyspa coraz bardziej blednie. W przyszłym roku czeka nas zaledwie dwuprocentowy wzrost, a niektórzy ekonomiści twierdzą, że będzie jeszcze gorzej. Tymczasem doświadczenie uczy, że potrzebujemy wyższego wzrostu, by nie rosło w Polsce bezrobocie. Czy musimy pracować do 67. roku życia, skoro i tak brakuje miejsc pracy. Co robić?

Wasze propozycje przejrzy i podsumuje profesor Krzysztof Rybiński. Ekonomista i informatyk, publicysta i bloger. Specjalista w dziedzinie ekonometrii, habilitował się z globalizacji. Był głównym ekonomistą w kilku bankach oraz wiceprezesem NBP. Od kilku lat ostrzega polskich polityków przed skutkami braku reform i pułapką zadłużenia. Nie należy do entuzjastów masowego drukowania pieniądza jako remedium na globalny kryzys.

Szpitale odmawiają przyjęcia ciężko chorym, wydłużają się kolejki do badań i zabiegów. Lekarze narzekają na papierologię, urzędnicy mają się dobrze. Co robić?


Wasze propozycje oceni Andrzej Kulig, doktor nauk prawnych, pracuje w Katedrze Prawa Ustrojowego Porównawczego UJ w Krakowie, jest dyrektorem naczelnym Uniwersyteckiego Szpitala CMUJ w Krakowie, największego szpitala klinicznego w Polsce.


Brakuje pieniędzy dla służb, które dbają o nasze bezpieczeństwo. Sprawa Amber Gold dowodzi, że działania prokuratury budzą wątpliwości. Jednocześnie statystyki wskazują, że przy dwóch milionach wniosków o dostęp do danych elektronicznych i telefonicznych Polacy są najsilniej inwigilowanym narodem w Europie. Co robić?

Wasze propozycje oceni generał Adam Rapacki.Generał policji, stopień nadinspektora. Były komendant wojewódzki we Wrocławiu i Krakowie, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Unia Europejska trzeszczy w szwach, prowadzący w sondażach kandydat na prezydenta USA mówi, że za czasów Obamy Ameryka porzuciła Polskę, w Rosji pozostaje czarna skrzynka tupolewa i Władimir Putin u władzy, a Chińczycy coraz bardziej interesują się naszą częścią świata. Co robić?


Wasze propozycje oceni Paweł Świeboda, politolog, dyplomata, prezes Fundacji demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej. Zasiadał w zespole ekspertów ds. polskiej prezydencji w UE w 2011 roku.

Najlepsi naukowcy wciąż wyjeżdżają za granicę. Ci, którzy zostają, tworzą niewiele innowacyjnych projektów. A nawet jeśli tworzą, firmy z nich nie korzystają. Uczelnie nie mieszczą się w 500 najlepszych na świecie. W szkołach ciągłe reformy. Nauczyciele niezadowoleni, a pracują najmniej na świecie. Rodzice oburzeni pomysłem posłania sześciolatków do szkół. Co robić?

Wasze propozycje oceni profesor Franciszek Ziejka. Były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury polskiej. Wykładał w Portugalii i Francji. Autor licznych publikacji, a także sztuk teatralnych.

Polacy zasługują na wygodne autostrady i szybkie pociągi. Tak mówił premier w poprzednich expose. Zamiast sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu mamy zaledwie odcinki. Niektóre kończą się w szczerym polu. Pociągi jeżdżą coraz wolniej. Nie ma już za co budować. Co robić?

Wasze propozycje oceni Adrian Furgalski. Politolog, doradca, komentator. Dyrektor w Zespole Doradców Gospodarczych "TOR". Zajmuje się analizą funkcjonowania rynku kolejowego, drogowego i lotniczego.