Stanisław Piotrowicz mógł dopuścić się przestępstwa urzędniczego, piątek był ostatnim dniem prac polskich prokuratorów w Smoleńsku, prezydent powołał Błażeja Spychalskiego na funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, a spór o to, czy Pluton jest dziewiąta planetą Układu Słonecznego - znów się rozpala. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przegląd najważniejszych wydarzeń dnia.
Stanisław Piotrowicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz członek Krajowej Rady Sądownictwa, mógł nie dopełnić obowiązków podczas opiniowania kandydatów do Sądu Najwyższego - mówią reporterowi RMF FM karniści. Jak wynika z ustaleń naszego dziennikarza, Piotrowicz mógł się więc dopuścić przestępstwa urzędniczego.
Chodzi o niepoinformowanie Krajowej Rady Sądownictwa o tym, że jedna z kandydatek do Sądu Najwyższego, Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, jest skazana wyrokiem dyscyplinarnym.
TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT
Piątek był ostatnim, piątym dniem prac polskich prokuratorów w Smoleńsku. Prowadzili oni oględziny m.in. elementów konstrukcyjnych wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku.
Według informacji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej o trybie prac, odbywały się one we współpracy ze śledczymi rosyjskimi. Wykonywane miały być zdjęcia sferyczne detali interesujących stronę polską, a specjalistyczny sprzęt pozwalający na robienie tych zdjęć zapewniła strona rosyjska.
Większość Prokuratorów Rejonowych z okręgu gdańskiego nie wskazała nazwisk sędziów najsurowiej i najłagodniej orzekających w sprawach aresztów - dowiedział się reporter RMF FM Kuba Kaługa. Chodzi o odpowiedzi na SMS, w którym Prokurator Okręgowy w Gdańsku chciał od szefów niższych jednostek, by pilnie wskazali nazwiska sędziów. Jak tłumaczył, tych informacji potrzebowała Prokuratura Regionalna.
Prokuratorzy nie podali nazwisk, bo nie zgadzali się z formą polecenia i zbulwersował ich sam pomysł tworzenia listy sędziów. Odpowiedzi nie było mimo ponagleń i telefonów z sekretariatu Prokuratury Okręgowej.
Wysyłanie przez polskie sądy pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu to zorganizowana akcja. Tylko w ostatnim tygodniu o niezawisłość sędziowską spytali Trybunał sędziowie z Łodzi i Warszawy, a według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy RMF FM, w najbliższym czasie podobnych pytań ma być więcej.
Jak nieoficjalnie dowiedział się dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, w najbliższych dniach i tygodniach do Luksemburga może trafić od kilku do nawet kilkunastu kolejnych pytań, związanych z wprowadzeniem nowych przepisów w ustawach o sądach, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Pytania mają dotyczyć zgodności nowych regulacji z unijnym Traktatem, a zwłaszcza możliwości wywierania przez władzę polityczną nacisku na sędziów.
Rząd szykuje poprawki do zakazu niedzielnego handlu. Nie znajdzie się jednak wśród nich ograniczenie wzywania pracowników hipermarketów po wolnej niedzieli do pracy w poniedziałek o północy. "To jedna z największych patologii przepisów dotyczących ograniczenia niedzielnego handlu" - mówią związkowcy.
Na przejeździe kolejowym w Zaskalu koło Szaflar prokuratorzy przeprowadzili eksperyment procesowy, podczas którego zostały odtworzone okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło 23 sierpnia. Podczas jazdy egzaminacyjnej zginęła 18-latka. Instruktor, któremu udało się opuścić pojazd przed nadjechaniem pociągu, usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym.
Prokurator mówi, że to co zobaczyliśmy utwierdza śledczych w dotychczasowych ustaleniach. Według nich, gdyby egzaminator zahamował po tym jak zdająca minęła znak stopu, do zderzenia z pociągiem by nie doszło. Dzisiaj biegłemu udało się zahamować przed torowiskiem jadąc ze znacznie większą prędkością.
Prezydent Andrzej Duda powołał Błażeja Spychalskiego na funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, odwołując wcześniej z tej funkcji Krzysztofa Łapińskiego, który był jego rzecznikiem.
Przychodzi nowy minister, ale jednocześnie stary i wypróbowany kolega, przyjaciel - powiedział prezydent podczas uroczystości.
Prezydent podziękował Łapińskiemu za 15 miesięcy współpracy. Witając w KPRP Spychalskiego podkreślił, że "dopełnia on" skład ministrów w jego Kancelarii.
Piątkowym gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM był Tomasz Poręba. Szef sztabu wyborczego PiS miał duży problem z konkretną odpowiedzią na pytanie, czym zajmuje się wicepremier Beata Szydło.
Będzie zajmować się kwestiami społecznymi, w tym przypadku pracujemy nad różnego rodzaju rozwiązaniami, jeżeli chodzi o pomoc polskim matkom, polskim rodzinom... - mówił w RMF FM Tomasz Poręba pytany o obowiązki Beaty Szydło. I pani premier myślę, ze już niedługo o tych propozycjach powie - dodał.
CAŁĄ ROZMOWĘ Z TOMASZEM PORĘBĄ ZNAJDZIECIE TUTAJ
Podobnie jak w roku ubiegłym, również w tym roku, do ośrodka KJK Szary w Michałowicach zjechały piękne konie czystej krwi arabskiej, by uczestniczyć w III edycji Karkowskiego Pokazu Koni Arabskich. Trzydniowa impreza jest pokazem afiliowanym przez ECAHO w randze C-International.
Dwóm konkursom podczas pokazu koni w Michałowicach patronuje RMF FM.
W konkursie klasy drugiej ogierów dwuletnich zwyciężył Galius ze stadniny Czeple. W konkursie trzyletnich zwyciężył Pharouk al Amar ze stadniny Rodiger.
Piątek przyniósł też ciekawe informacje ze świata nauki. Spór o to, czy Pluton jest dziewiatą planetą Układu Słonecznego, czy też jedną z tak zwanych planet karłowatych, ma szansę znów się rozpalić. Wszystko za sprawą artykułu naukowców z kilku amerykańskich instytutów badawczych, którzy na łamach czasopisma "Icarus" przekonują, że decyzja o odebraniu Plutonowi miana planety była niesłuszna. Eksperci Międzynarodowej Unii Astronomicznej uznali w 2006 roku, że Pluton nie spełnia koniecznych warunków między innymi dlatego, że nie dominuje grawitacyjnie na całej swej orbicie i nie oczyścił jej z innych, względnie masywnych obiektów. Autorzy najnowszej publikacji twierdzą, że to kryterium nie ma żadnego naukowego uzasadnienia.
TUTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT
(m)