Szwedzki producent baterii Northvolt poinformował o sprzedaży fabryki w Gdańsku. Według sztokholmskiej gazety "Svenska Dagbladet" nabywcą jest producent ciężarówek Scania.
Koncern Northvolt w przesłanym PAP oświadczeniu informuje, że "wiodąca grupa przemysłowa" zamierza nabyć Northvolt Systems Industrial, w tym fabrykę przy ul. Elbląskiej w Gdańsku. Nie podano nazwy kupującego.
Dziennik "Svenska Dagbladet" napisał jednak, że nabywcą jest producent ciężarówek Scania, a kwota transakcji nie przekroczyła 100 mln koron (8,9 mln euro). Według gazety to dużo mniej niż 1,6 mld koron, czyli kwota, jaką Northvolt zainwestował w budowę fabryki od 2021 roku.
Działający w Sztokholmie oraz Gdańsku Northvolt System Industrial zajmuje się opracowywaniem i produkcją systemów bateryjnych dla przemysłu ciężkiego i specjalistycznych maszyn pozadrogowych, np. dla górnictwa.
Według rzeczniczki firmy w Polsce, w Gdańsku zatrudnionych jest obecnie ok. 150 osób.
W komunikacie podkreślono, że transakcja między Northvolt a kupującym obejmie "przeniesienie wszystkich niezbędnych zasobów, pracowników i umów potrzebnych do zapewnienia płynnej kontynuacji działalności w biznesie przemysłowym".
Koncern Northvolt pogrążony jest w kryzysie na skutek m.in. spadku zamówień ze strony producentów samochodów, którzy zmienili swoje plany dotyczące produkcji samochodów elektrycznych. Wcześniej zakładano, że elektryfikacja będzie postępować szybciej. Inny powód to konkurencja ze strony Chin.
W Szwecji Northvolt zwolnił już 1,6 tys. osób, w tym 1 tys. w głównej fabryce ogniw w Skelleftea na północy kraju.