Do 3000 kWh ma zostać zwiększony limit, do którego cena prądu dla gospodarstw domowych pozostaje zamrożona na poziomie z 2022 r. Zmiany mają dotyczyć także osób z niepełnosprawnością, rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Projekt w tej sprawie został dziś przyjęty przez rząd.
Zgodnie z przyjętymi przez rząd rozwiązaniami, limit zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrośnie w tym roku z 2000 do 3000 kWh. Dla rodzin z osobą niepełnosprawną ten limit wzrośnie do 3600 kWh, a dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny do 4000 kWh.
Celem rzdu @pisorgpl jest zapewnienie mieszkacom Polski bezpieczestwa. Dlatego ciesz si, e Rada Ministrw przyja dzi moj propozycj nowelizacji ustawy o ochronie odbiorcw energii elektrycznej w 2023 r, dziki ktrej zostan zwikszone roczne limity zuycia prdu po... pic.twitter.com/1z2oZc35WC
moskwa_annaJuly 10, 2023
Projektowane przepisy zakładają ponadto, iż od 1 października podmioty wrażliwe, samorządy oraz sektor małych i średnich przedsiębiorstw będą objęte niższą maksymalną stawką za energię elektryczną. Będzie to 693 zł za 1000 kWh (obecnie to 785 zł).
Na bieżąco reagujemy na sytuację na rynku i w miarę możliwości staramy się sprawić, by każdy z elementów życia gospodarczego był w jak najmniejszym stopniu dotknięty skutkami toczącej się wojny energetycznej. Dlatego po pół roku funkcjonowania mechanizmu ograniczającego wysokość cen energii elektrycznej, przeanalizowaliśmy go i widzimy, że stanowi on realne wsparcie dla polskich rodzin - podkreśliła w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
System elektroenergetyczny w Polsce działa stabilnie, a sytuacja budżetowa na to pozwala, dlatego zdecydowaliśmy się na zwiększenie rocznych limitów zużycia prądu po zamrożonych cenach. Tym osobom, które zdążyły przekroczyć wcześniejsze limity i opłacić rachunek, nadpłata zostanie wykorzystana na poczet następnego rozliczenia z dostawcą prądu. Wszyscy zostaną objęci rządowym wsparciem - wyjaśniła.
Szefowa resortu klimatu i środowiska przypomniała, że rząd zachęca do oszczędności energii, co wiąże się z dalszymi benefitami. Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zmniejszymy zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Wówczas otrzymamy dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 r. Oszczędzanie i efektywne wykorzystywanie energii elektrycznej pozwala nie tylko na obniżenie rachunków, ale także ochronę środowiska - podsumowała Anna Moskwa.