W ciągu ostatniego tygodnia benzyna Pb95 i olej napędowy podrożały o 5 groszy. Druga połowa lutego przynosi więc spodziewane, kolejne wzrosty cen paliw, które są konsekwencją wysokich cen ropy na światowych giełdach - poinformował w środę portal e-petrol.pl.

REKLAMA

W ciągu ostatniego tygodnia benzyna Pb95 i olej napędowy podrożały o 5 groszy - wynika z najnowszego badania sytuacji cenowej na rynku detalicznym w Polsce. Dziś litr tych paliw kosztuje średnio 5,31 i 5,36 zł/l.

Stabilna pozostaje natomiast średnia ogólnopolska cena autogazu, która nadal wynosi 2,69 zł/l. Tyle samo LPG kosztowało pod koniec sierpnia ubiegłego roku - zauważyli eksperci.

Zdaniem analityków druga połowa lutego przynosi więc spodziewane, kolejne wzrosty cen paliw na stacjach, które są konsekwencją wysokich cen ropy na światowych giełdach.

Tankowanie w Polsce. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?

"Aktualnie benzyna 95-oktanowa jest najtańsza w województwie świętokrzyskim, gdzie za jej litr płaci się 5,29 zł/l, a diesel jest najbardziej atrakcyjny cenowo w Wielkopolsce, w której jego średnia cena wynosi 5,33 zł/l"- informuje portal.

"Najmniej za tankowanie LPG płacą kierowcy na Opolszczyźnie i na Podkarpaciu, w których litr tego paliwa kosztuje 2,60 zł/l" - podał e-petrol.pl

Według danych prezentowanych przez portal najwyższe ceny benzyny Pb95 zarejestrowano w Małopolsce, gdzie litr tego paliwa jest oferowany na stacjach po 5,35 zł.

Olej napędowy jest najdroższy na Podlasiu, gdzie kosztuje przeciętnie 5,41 zł/l, a autogaz z ceną 2,81 zł/l kosztuje najwięcej na Lubelszczyźnie.

Czasowo niższy VAT na paliwo

13 stycznia Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku od towarów i usług, która przewiduje czasowe obniżenie podatku VAT. Ustawa jest elementem tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0.

Od 1 lutego do 31 lipca tego roku ma obowiązywać niższa stawka VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Z 23 proc. do 8 proc. spadła stawka podatku VAT na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG.