Jedną z największych tajemnic medycyny wciąż jest nowotwór. Pojawia się jednak szansa na rozszyfrowanie mechanizmów dziedziczenia raka. PAN ogłosiła konkurs na projekt badawczy, którego celem jest właśnie poznanie tajemnic nowotworów.
Jedną z ofert pilotuje warszawskie Centrum Onkologii we współpracy z ośrodkami w Gliwicach, Gdańsku, Krakowie i aż dwiema placówkami w Poznaniu: tamtejszym Centrum Onkologii i Instytutem Genetyki Człowieka.
Założenia programu są imponujące: zakłada się przebadanie 16 tys. noworodków i dzięki temu wcześniejsze wykrycie mutacji genów odpowiedzialnych za raka piersi, jelita grubego, czy jajnika. Badania dokładnie wskażą, gdzie w Polsce zwiększone jest ryzyko zachorowania np. na raka piersi. To z kolei zapewne uczuli w przyszłości lekarzy na dany rodzaj nowotworu.
Dodatkowym plusem programu – według jego twórców – jest pokazanie przeciętnemu Polakowi, że genetyka rzeczywiście pomaga walczyć z rakiem.
Prof. Jerzy Nowak z poznańskiego Instytutu Genetyki Człowieka nie ma wątpliwości, że przyszłość onkologii to nie chirurgia i chemioterapia, a właśnie terapia genowa. Wycięcie nieprawidłowej mutacji, wstawienie w to miejsce nieprawidłowe, tych już prawidłowych, nie zmutowanych genów - tak według prof. Nowaka będzie wyglądało leczenie raka za kilkadziesiąt lat.
Program ma spore szanse na realizację, ale ostateczna decyzja będzie znana dopiero pod koniec roku. Jego ewentualna realizacja potrwa 3 lata. Koszt programu to ok. 2,7 mln zł.
18:15