Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Chodzi o jednorazowe 500 złotych na każde dziecko, do wykorzystania na wakacje w kraju. W przypadku dzieci niepełnosprawnych to będzie tysiąc złotych. Bon nie będzie miał formy gotówkowej, ale zapłacić nim będzie można usługę hotelarską lub imprezę turystyczną. Po południu ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wchodzi w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

REKLAMA

Kiedy będzie można skorzystać z bonu turystycznego?

Plan jest taki, żeby bon turystyczny zaczął działać za kilka dni - przed końcem lipca.

Żeby go dostać, trzeba się zarejestrować na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoba uprawniona będzie musiała założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, zalogować się i aktywować bon. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże bon SMS-em lub e-mailem.Tam dostaniemy kod o wartości 500 złotych i ten kod podamy w hotelowej recepcji albo kupując dziecku obóz. Listę miejsc, w których możemy wykorzystać ten bon, znajdziemy wkrótce na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Resort rozwoju informował, że z bonu skorzysta kilkadziesiąt tysięcy podmiotów w branży turystycznej, z których 85 proc. stanowić będą mikro, małe i średnie firmy.

Ważne ostrzeżenie - uważajmy na oszustów. Sami pobierzemy ten bon ze strony internetowej ZUS-u - bez opłat i bez pośredników.

Komu przysługuje bon turystyczny?

Według wyliczeń resortu rozwoju bonem zostanie objętych ok. 6,5 mln dzieci, a wsparcie ma wynieść 3,5 mld zł.

Bon turystyczny będzie przysługiwał wszystkim osobom mającym przyznane prawo do świadczenia 500 plus. Bonem objęte zostaną też dzieci umieszczone w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. Ze wsparcia skorzystają też dzieci rodziców pracujących za granicą, którzy tam pobierają zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Dzięki temu rozwiązaniu, bonem objętych ma zostać dodatkowe 150-200 tys. dzieci.

Do kiedy będzie można wykorzystać bon turystyczny?

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bon ma objąć imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Bonem będzie można płacić też wielokrotnie do końca marca 2022 r.