Trzy banki z zarzutami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. wakacji kredytowych. Do urzędu wpłynęło ok. 900 skarg.

REKLAMA

Nieprawidłowości związanych z wakacjami kredytowymi było wiele, w różnych bankach, ale większość instytucji po uwagach UOKiK-u zmieniło procedury. Zarzuty otrzymały jedynie te banki, które mimo uwag nic nie zmieniły - mówi prezes UOKIK-u Tomasz Chróstny.

Są to BNP Paribas, Getin Bank i Bank Pocztowy, które w systemie bankowości elektronicznej nadal nie dopuszczają możliwości składania jednego wniosku na wszystkie wybrane okresy - podkreśla.

Te banki chcą, by na każdą zawieszoną ratę składać nowy wniosek o wakacje kredytowe. Tym trzem bankom grożą kary do 10 proc. rocznego obrotu.

Jak dotąd z wakacji kredytowych skorzystało 876 tys. kredytobiorców, czyli 44 proc uprawnionych. Co ciekawe, z tej puli tylko 0,1 proc. to kredyty, których posiadacze zalegają ze spłatą powyżej 90 dni.

Kto może złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Zgodnie z ustawą ws. wsparcia kredytobiorców, wakacje kredytowe pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Wakacje kredytowe przysługują każdemu, niezależnie od dochodu. Jedynym warunkiem jest poprawne wypełnienie wniosku, czyli wpisanie wszystkich potrzebnych informacji.

Co ważne - wakacje kredytowe możemy wziąć tylko wtedy, kiedy kredyt dotyczy nieruchomości, w której sami mieszkamy. Trzeba wypełnić takie oświadczenie. Jeśli więc mamy kredyt na mieszkanie, które komuś wynajmujemy, urlopu od spłaty nie będzie.

Jak zawnioskować o wakacje kredytowe?

  • Wniosek o wakacje kredytowe składa się do banku, który udzielił kredytu hipotecznego.
  • Wniosek można złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej, na formularzu lub bez niego - w zależności od tego jakie funkcjonalności udostępni bank.
  • Ministerstwo Finansów nie wydaje rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku.
  • Żeby skorzystać z wakacji kredytowych w danym miesiącu trzeba złożyć wniosek przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej za ten miesiąc (również w weekend przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej). Niektóre banki deklarują, że możliwe będzie złożenie wniosku również w dniu spłaty raty.
  • Kredytobiorca sam decyduje, przez ile miesięcy chce korzystać z wakacji kredytowych. Przy czym może złożyć wniosek jednorazowo - za cały okres, jego część lub składać pojedyncze wnioski na każdy z wybranych miesięcy.
  • Bank potwierdzi przyjęcie wniosku w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania. Wskaże przy tym okres, na który zawieszona została spłata kredytu a także wysokość opłat, które trzeba uregulować z tytułu ubezpieczenia kredytu. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie okresu zawieszenia.
  • Środki "zaoszczędzone" w trakcie wakacji kredytowych można wykorzystać do nadpłacenia kredytu hipotecznego.