W toruńskim klubie „Od Nowa” kilkanaście zespołów czcić będzie pamięć Grzegorza Ciechowskiego. Przed klubem odsłonięto już kamień upamietniający muzyka, a w galerii klubu można zobaczyć zdjęcia, które przechowują jego fani. Jutro minie dokładnie rok od śmierci legendarnego lidera Republiki.
Śmierć lidera Republiki zaskoczyła wszystkich. Odszedł nagle 22 grudnia 2001 roku, w wieku 44 lat. Ciechowski był wokalistą, keyboardzistą, flecistą, kompozytorem, autorem tekstów, producentem.
Debiutował w roku 1976 w roli flecisty zespołu Jazz Formation, półtora roku później trafił do Res Publiki Jana Castora, przekształconej w 1980 w Republikę. Grupa szybko zyskała status wielkiej gwiazdy, będąc jednym ze sprawców rockowego boomu w Polsce pierwszej połowy lat '80.
"Biała Flaga", "Telefony", "Kombinat", "Nie pytaj Mnie o Polskę" - to piosenki, na których 20 lat temu wychowało się całe pokolenie Polaków. Wydana przez Republikę płyta "Nowe Sytuacje" do dzisiaj uchodzi za progresywną i nowoczesną. W tamtych czasach była hitem muzyki nowofalowej.
Dlatego właśnie wielu osobom trudno było pogodzić się z tak nieoczekiwanym odejściem Grzegorza Ciechowskiego.
W 1986 roku Ciechowski zdecydował się na rozpoczęcie kariery solowej, a tym samym rozwiązanie Republiki. W 1987 zadebiutował albumem zatytułowanym po prostu "Obywatel G.C.". Póżniej był jeszcze Grzegorz z Ciechowa (płyta "Oj DADAna”) i ponownie Republika.
Ciechowski skomponował także muzykę do filmu „Wiedźmin”.
Foto: ciechowski.art.pl
16:25