Pojawiła się kolejna szansa na porozumienie między katowicką Kompanią Węglową, a protestującymi od kilku miesięcy górnikami. Szansą jest wzrastająca cena węgla na światowych rynkach i krajowy popyt na ten surowiec.
Korzystniejsze prognozy stwarzają szansę, aby realizacja programu rządowego odbywała się zgodnie z oczekiwaniami i w sposób akceptowalny społecznie - to cytat z piątkowego oświadczenia katowickiego koncernu po rozmowach ze sztabem protestacyjno-strajkowym górniczych central.
Wczorajszy strajk nie został jednak odwołany. "Solidarność" domaga się zmiany rządowego programu restrukturyzacji kopalń i utrzymania układów zbiorowych. Strajk jest częścią „Ogólnopolskich dni protestu”. Poza tym nadal nie ma jasnego porozumienia, które gwarantowałoby utrzymanie kopalń przewidzianych do likwidacji.
Protest zamierzają poprzeć inne związki zrzeszone w sztabie protestacyjnym. Wyjątkiem jest "Sierpień 80.", który twierdzi, że strajk ma charakter polityczny. Wacław Czerkawski ze związku zawodowego górników w Polsce pytany przez reportera RMF o groźbę strajku generalnego na razie nie wykluczył tej najostrzejszej formy protestu.
Kolejne rozmowy z zarządem Kompanii Węglowej zaplanowano na wtorek. Nie wydaje się jednak, aby to spotkanie skończyło się już podpisaniem konkretnych porozumień.
11:25