Stopy procentowe pozostaną bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej - zgodnie z prognozami analityków - pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe. Zdaniem specjalistów, dwie ostatnie obniżki stóp procentowych uwzględniły spadek inflacji w końcu roku i słaby wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB).

REKLAMA

Tak więc wygląda na to, że Rada Polityki Pieniężnej z kolejną obniżką poczeka, i to kilka miesięcy. Ostatni raz Rada obniżyła stopy w listopadzie o 150 pkt. bazowych i była to szósta obniżka stóp w tym roku. Łącznie od początku roku stopy poszły w dół o 750 pkt. bazowych. Obecnie stopa lombardowa wynosi 15,5 procent, redyskontowa 14,0 a interwencyjna co najmniej 11,5 proc. Minister finansów Marek Belka powiedział, że liczy na obniżkę stóp na kolejnym posiedzeniu RPP w styczniu: "Pozostaje jedynie nadzieja, że RPP podejmie decyzję na następnym posiedzeniu" - powiedział Belka. Minister przyznał, że nie jest zaskoczony dzisiejszą decyzją RPP, jednak - jego zdaniem -jest to zła decyzja: "Uważam, że jest to decyzja zła, bo ostatnie dane makroekonomiczne są takie, że umożliwiają obniżkę stóp. Gospodarka jest u progu recesji, mamy do czynienia z deflacją cen przemysłowych" - dodał.

W projekcie budżetu założono, że stopa interwencyjna na koniec 2001 roku spadnie do 12 proc., a na koniec 2002 roku będzie wynosiła 10 proc. Po przyjęciu budżetu przedstawiciele rządu mówili, że rząd oczekuje od RPP znacznej obniżki stóp procentowych oraz włączenia się w plan ratowania polskiej gospodarki i finansów publicznych.

rys. RMF

17:25