487 mln euro - tyle, jak wynika z raportu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wynosiła w 2018 roku wartość polskiego eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W porównaniu do roku poprzedniego branża zbrojeniowa zanotowała więc ponad 3-procentowy wzrost.

REKLAMA

Jak wynika z dokumentu przygotowanego przez resort dyplomacji, największym odbiorcą polskiego uzbrojenia są Stany Zjednoczone - trafia tam ponad jedna trzecia eksportowanej produkcji naszej branży zbrojeniowej. Jej wartość sięgnęła w ubiegłym roku ponad 175 mln euro.

Na drugim miejscu było w ubiegłym roku - co ciekawe - Chile. Do tego kraju trafia prawie jedna piąta polskiego eksportu. Wartość: ponad 91 mln euro.

Trzecie miejsce to Francja, na którą przypada nieco ponad 6 procent polskiego eksportu zbrojeniowego o wartości blisko 30 mln euro.

Tylko nieznacznie ustępuje Francji Republika Południowej Afryki, która sprowadziła w ubiegłym roku polskie uzbrojenie i sprzęt wojskowy o wartości jedynie o nieco ponad 20 tysięcy euro mniejszej.

Na 5. pozycji znalazła się Ukraina, która w 2018 roku importowała polskie uzbrojenie warte nieco ponad 27 mln euro.

Co konkretnie sprzedajemy tym krajom? Amerykanie kupowali m.in. sprzęt latający - w tym 3 śmigłowce Black Hawk, artykuły opisane w katalogu jako bomby, pociski i rakiety oraz broń strzelecką: 5 tysięcy pistoletów i 3 tysiące karabinów. Chile kupiło od nas sześć black hawków, Francuzi m.in. sprzęt opancerzony i amunicję. Co ciekawe, trzy piąte wartości polskiego eksportu zbrojeniowego to sprzęt latający, a w praktyce: właśnie śmigłowce z Mielca.

Oni są w czołówce

Poniżej pierwsza dziesiątka krajów, do których Polska eksportuje uzbrojenie, wraz z wartością eksportu [pełna lista TUTAJ].

W ostatniej rubryce tabeli znajduje się wykaz eksportowanego do danego kraju uzbrojenia: dokładne dane znajdziecie TUTAJ, a kilka przykładów - pod tabelą.

ML10:

"Statki powietrzne", "statki powietrzne lżejsze od powietrza", "bezzałogowe statki powietrzne" ("UAV"), silniki i sprzęt do "statków powietrznych", pokrewne wyposażenie i elementy składowe, specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów wojskowych.

ML4:

Bomby, torpedy, rakiety, pociski kierowane, inne urządzenia i ładunki wybuchowe oraz związane z nimi wyposażenie i akcesoria oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe.

ML3:

Amunicja i zapalniki oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe.

ML2:

Broń gładkolufowa o kalibrze 20 mm lub większym, inna broń i uzbrojenie o kalibrze większym niż 12,7 mm (0,50 cala), miotacze oraz wyposażenie i specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe.