Rząd chce scentralizować ochronę konsumentów. Zniknie urząd rzecznika finansowego, a jego kompetencje przejmie UOKiK - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Według dziennika, projekt ma zielone światło od premiera, a zmiany powinny wejść w życie od 2021 roku.
"DGP" przypomina, że instytucja, której celem jest ochrona indywidualnych konsumentów, kończy właśnie pięć lat. Według dziennika, kolejnej rocznicy urodzin najpewniej nie będzie. Pojawił się bowiem pomysł likwidacji Rzecznika Finansowego i przeniesienia jego obowiązków do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów razem z pracownikami.
Projekt ustawy jest po konsultacjach wewnętrznych. Ma zielone światło od premiera. Zmiany powinny wejść od 2021 roku - twierdzi źródło DGP.
Ustalenia "DGP" potwierdza UOKiK. Jesteśmy gotowi na przejęcie kompetencji RF - pozytywnie oceniamy tę inicjatywę legislacyjną. Uważamy, że taki krok wzmocni poziom ochrony konsumentów na rynku finansowym - odpowiedziało biuro prasowe urzędu cytowane przez "DGP".
Według "DGP" stanowisko znika w atmosferze sporu o pieniądze na edukację finansową, dublujących się kompetencji i mało skutecznej ochrony konsumentów. Inicjatywa wyszła od Ministerstwa Finansów oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - czytamy.
Dziennik przypomina, że obecny budżet Rzecznika Finansowego wynosi ponad 30 mln zł i stanowi około jednej trzeciej tego, którym dysponuje UOKiK.
Zdaniem "DGP", UOKiK nie przejmie od Rzecznika Finansowego dysponowania Funduszem Edukacji Finansowej. Ten jest zasilany pieniędzmi z kar, które nakłada głównie urząd czy nadzór. Ma on być zarządzany przez Komisję Nadzoru Finansowego.