Polski rząd przejmuje udziały Gazpromu w EuroPol Gazie. Taką decyzję, na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, podjął dziś Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Przejmowane aktywa to udziały Gazpromu w spółce EuroPol Gaz, która jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa. Warto przypomnieć, że przesył gazu do Polski tym rurociągiem został wstrzymany w kwietniu. Do teraz po 48 procent udziałów w EuroPolGazie miały Gazprom i PGNiG (obecnie połączony z Orlenem). Pozostałe 4 procent należało również do Orlenu.
Po decyzji ministra rozwoju, która wchodzi w życie natychmiast, udziały rosyjskiego giganta gazowego, objętego sankcjami w związku z agresją na Ukrainę, zostają przejęte przez polski rząd. Wobec ich dotychczasowego właściciela ustanowiony zostaje tymczasowy zarząd przymusowy.
To oznacza, że w praktyce, poprzez tę spółkę również, będziemy bardziej bezpieczni, jeżeli chodzi o kwestie energetyczne. Te aktywa są teraz w bezpiecznych rękach w tym sensie, że zarząd, który jest wskazany przez ministra rozwoju, będzie pilnował tego, aby te aktywa nie zostały wykorzystane w złych celach, np. przez Rosjan - tłumaczył w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller.
Ustanowienie zarządu przymusowego jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania EuRoPol Gazu, w tym uniknięcia paraliżu decyzyjnego w tej firmie oraz zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, przeznaczonej do przesyłu gazu - przekazał PAP minister Waldemar Buda. Zaznaczył, że ta decyzja "służy poprawie bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego Polski, szczególnie teraz, gdy mamy do czynienia z agresją Rosji w Ukrainie i działaniami Putina mającymi destabilizować sytuację w Europie".
Robimy wszystko co możliwe, by przeciwdziałać skutkom rosyjskiej agresji ale też by eliminować rosyjski kapitał i rosyjskie wpływy. Konstytucja nie pozwala nam na wywłaszczanie, dlatego wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziliśmy tymczasowy zarząd majątkiem - wyjaśnił Buda, cytowany w komunikacie resortu. W sytuacji obecnego patu decyzyjnego w EuRoPol Gazie, Gaz-System, polski operator tej części rurociągu, nie miał partnera do podejmowania kluczowych decyzji dla bezpieczeństwa infrastruktury - dodał.
Ustanowienie zarządu przymusowego w podmiotach objętymi sankcjami jest możliwe na mocy nowelizacji tzw. ustawy sankcyjnej. Zarząd może być ustanowiony w celu utrzymania w nich miejsc pracy, utrzymania świadczenia przez nie usług użyteczności publicznej lub wykonywania innych zadań o charakterze publicznym, a także w celu ochrony interesu ekonomicznego państwa.