To czwarta taka decyzja z rzędu. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, wciąż wynosi 6,75 proc.
Rada Polityki Pieniężnej w środę zakończyła dwudniowe posiedzenie. RPP zdecydowała się nie zmieniać stóp procentowych NBP.
Tym samym główna stopa procentowa NBP, referencyjna, pozostała na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa utrzymana została na poziomie 7,25 proc., a stopa depozytowa nadal wynosi 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli to nadal 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc.
Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.
Naszym zdaniem RPP już zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych i de facto (bo oficjalnie tego nie ogłoszono) weszła w tryb "wait and see", więc będzie teraz czekać na efekty podwyżek, których dokonywała przez prawie cały ubiegły rok - powiedział w komentarzu dla PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.
W ciągu najbliższych 2-3 miesięcy raty kredytów hipotecznych w złotówkach powinny spaść średnio o 120-130 zł. Będzie to zasługą utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie - informuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.
Banki spodziewały się, że inflacja jeszcze mocniej wystrzeli i w efekcie konieczne będą dalsze podwyżki stóp procentowych. Dlatego podniosły oprocentowanie kredytów, co przełożyło się na wyższe raty.
Teraz jednak jasne jest, że dalszych podwyżek stóp już raczej w tym cyklu nie będzie, a więc oprocentowanie kredytów można obniżać.
Taka redukcja oprocentowania kredytu może oznaczać spadek raty o ok. 4-5 procent - co, jak wylicza Oskar Sękowski z firmy doradczej HRE, w przypadku kredytu na 300 tysięcy złotych na 30 lat będzie oznaczało szybki spadek miesięcznej raty o średnio 120 złotych.
RPP nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych w żadnym z czterech ostatnich miesięcy. Ostatnia podwyżka stóp nastąpiła we wrześniu - i była to 11. podwyżka.
Cykl podwyżek stóp zaczął się w październiku 2021 i od tamtego miesiąca RPP praktycznie co miesiąc (z wyjątkiem sierpnia 2022 r., kiedy ze względy na okres urlopowy rada się nie zebrała) podnosiła stopy.
W rezultacie główna stopa NBP, czyli stopa referencyjna, wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc. obecnie.