Potwierdzają się doniesienia RMF FM. Ministerstwo Finansów zrezygnowało z kontrowersyjnego opodatkowania kryptowalut Podatkiem od Czynności Cywilnoprawnych.

REKLAMA

Osoby inwestujące w kryptowalut muszą zapłacić jedynie podatek dochodowy od wypracowanego zysku. Nie muszą natomiast zapłacić podatku PCC, który Ministerstwo Finansów uznało w kontekście kryptowalut za kompletnie nieprzystający do rzeczywistości i zapowiedziało zmiany.

W związku z tym prośba o nieskładanie na razie deklaracji PCC - stwierdził wiceminister finansów Paweł Gruza po spotkaniu z osobami grającymi na kryptowalutach. Te rozwiązania legislacyjne, które będziemy opracowywać mają charakter tymczasowy, do czasu wypracowania docelowych regulacji. (...) Problem PCC jest rozwiązywany legislacyjnie - dodał Gruza.

Wiceminister poinformował też, że trzeba będzie stworzyć takie regulacje, które umożliwią docelowo w przyszłości zwolnienie tego typu transakcji z podatku od czynności cywilno-prawnych.

Jak podał, MF postanowiło w trybie natychmiastowym powołać grupę roboczą, która w konsultacji z przedstawicielami branży kryptowalutowej opracuje możliwie precyzyjne wytyczne do tych wyliczeń.

W żadnym razie nie odstępujemy od opodatkowania tego typu instrumentów i dochodów na tych instrumentach - podkreślił wiceszef MF.

Cieszymy się, że po tym spotkaniu widzimy, że ministerstwo widzi absurd tej obecnej sytuacji prawnej - stwierdził przedstawiciel inwestorów Rafał Zaorski.

Gruza przypomniał jednocześnie wcześniejsze ostrzeżenia resortu finansów i Komisji Nadzoru Finansowego o niebezpieczeństwie związanym z posługiwaniem się instrumentami, jakimi są kryptowaluty, czy kryptoaktywa. Inwestor musi brać pod uwagę, że te instrumenty nie są regulowane w dostateczny sposób i wiążą się z bardzo dużym ryzykiem utraty majątku w różny sposób, zarówno przez spadek kursów tych instrumentów, jak i kradzież tych instrumentów - powiedział Gruza.

Często jest tak w prawie podatkowym, że gospodarka wyprzedza regulacje, gospodarka innowacyjna zmienia się bardzo szybko, a tempo tych zmian jest bardzo duże. Często jest tak, że prawo podatkowe nie nadąża za tymi zmianami. Tak się też stało w przypadku kryptowalut - dodał.

Wiceminister zapowiedział, że nowe rozwiązania legislacyjne w zakresie kryptowalut będą dostosowane do trendów obserwowanych w Unii Europejskiej.

(mpw)