Koniec spadków cen paliwa, sygnały o możliwych podwyżkach cen ciepła systemowego, a także wzrost napięcia w stosunkach polsko-chińskich, które zapewne przełoży się na stosunki gospodarcze z państwem, które zaczyna konkurować ze Stanami Zjednoczonymi o miano największej potęgi gospodarczej świata. To niektóre spodziewane wydarzenia gospodarcze nowego tygodnia.
Przyszłości gospodarczej współpracy Chin i Polski na pewno nie posłuży zatrzymanie w naszym kraju jednego z dyrektorów polskiego oddziału giganta telekomunikacyjnego Huawei, szczególnie że polski oddział jest jednocześnie dla firmy centralą całego regionu obejmującego wschodnią Europę i Skandynawię, w Polsce mieści się też centrum innowacji Huawei.
Chiński koncern ma kłopoty w wielu krajach zachodu. Głośno było ostatnio o zatrzymaniu w Kanadzie dyrektor finansowej firmy. Stany Zjednoczone wprost oskarżają Chińczyków o wykradanie danych. Pod naciskiem Waszyngtonu, urządzenia do obsługi sieci 5G wykluczyły ze swojego rynku władze Australii. Chińczycy stracili też możliwość dostarczania takich urządzeń m.in. dla jednej z sieci we Francji.
W Polsce Huawei dostarczył urządzenia dla T-Mobile, obsługujące uruchomioną w zeszłym miesiącu pierwszą testową sieć mobilną piątej generacji w Warszawie. Według doniesień medialnych, jest też dostawcą dla pierwszej eksperymentalnej stacji Orange.
To też nie pierwsze kłopoty chińskich firm w Polsce. W ostatnich miesiącach Chińczycy mimo wygranych przetargów stracili możliwość budowy dróg w Polsce, w tym jednego z odcinków zakopianki.
W nowym tygodniu możemy spodziewać się propozycji prawnego uregulowania jawności zarobków pracowników NBP. Główne partie polityczne mają przedstawić własne propozycje rozwiązania sprawy. Szef gabinetu premiera Marek Suski zapowiedział, że jego partia może w propozycji pójść dalej niż konkurencja i nakazać ujawnianie wynagrodzeń również w bankach komercyjnych.
Branża energetyczna w nowym tygodniu będzie czekać na przepisy, które wyklarowałyby sytuację wokół ustawy mającej na celu powstrzymanie podwyżek cen prądu. Tymczasem o konieczności wprowadzenia znaczących podwyżek zaczynają mówić coraz śmielej ciepłownicy.
Autor: Michał Zieliński
Opracowanie: Łukasz Łaskawiec