​Ponad 40 proc. badanych Polaków deklaruje, że nie stać ich na tygodniowe wakacje poza domem. Nasz kraj znalazł się na 17. miejscu w Unii Europejskiej - wynika z zestawienia Eurostatu.

REKLAMA

Unijny urząd statystyczny sprawdził, jak wyglądają deklaracje mieszkańców poszczególnych państw członkowskich jeśli chodzi o możliwość sfinansowania tygodniowego urlopu poza domem jeden raz w roku.

Dla wielu osób w Unii Europejskiej lato oznacza wakacje i podróże. Jednak około 1/3 populacji UE (32,9 proc.) nie może sobie pozwolić na tygodniowy pobyt poza domem - czytamy w raporcie.

Sytuacja jest nieco gorsza w przypadku gospodarstw domowych z dzieckiem (34,6 proc. z nich deklaruje, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd) niż osób samotnych lub bezdzietnych (31,3 proc. deklaracji).

Ciekawsze wnioski wynikają jednak z zestawienia tego, jaki odsetek populacji danego kraju deklaruje brak środków, by sfinansować 7-dniowy pobyt poza domem. Nie do końca pokrywa się ono z zamożnością krajów UE.

Na pierwszym miejscu w tabeli jest bogata Szwecja, gdzie 8,2 proc. ankietowanych twierdzi, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd. Na drugim miejscu jest Luksemburg (13,1 proc. - najbogatsze państwo w UE), dalej Dania (13,7 proc.), Finlandia (14,2 proc.) i Austria (15,4 proc.).

Poniżej średniej unijnej znalazły się jednak takie kraje jak Estonia (ok. 30 proc. społeczeństwa nie stać na tygodniowy urlop), Czechy (28,9 proc.) i Słowenia (26,9 proc.).

Z kolei gorzej niż Polacy (41 proc.) swoją sytuację pod względem możliwości spędzania urlopów widzą Irlandczycy (42 proc.), Włosi (45,2), Portugalczycy (47,2), czy Grecy (53,7 proc.)

Na końcu zestawienia Rumuni, Chorwaci i Bułgarzy

Na szarym końcu zestawienia znaleźli się Rumuni, Chorwaci i Bułgarzy. 66 proc. przedstawicieli pierwszego kraju, 62,8 proc. drugiego i 56,4 proc. trzeciego deklaruje, że nie może sobie pozwolić nawet na tydzień wakacji poza domem.

Dane pochodzą w zdecydowanej większości krajów z 2016 roku. Polska znalazła się wśród krajów, w których odnotowano bardzo dużą poprawę sytuacji. Największy skok był na Łotwie, gdzie jeszcze w 2011 roku ponad 63 proc. ankietowanych mówiło, że nie może sobie pozwolić na tydzień wyjazdowego urlopu. Na przestrzeni pięciu lat odsetek ten stopniał do 37,1 proc.

W Polsce różnica ta wynosi 19,3 punktu procentowego, w przypadku Estonii 18,6 pkt proc., a Bułgarii 16,9 pkt proc. Na poziomie unijnym liczba osób, które deklarowały, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd spadła od 2011 do 2016 roku z poziomu 38 proc. do 32,9 proc.


(łł)