Polska nie zmienia stanowiska wobec projektu globalnego, minimalnego podatku CIT - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, Polska domaga się, aby obie części propozycji, tzw. filary były częścią jednego pakietu. Przypomnijmy, że Polska zawetowała podatek, by wymusić szybszą akceptację Krajowego Planu Odbudowy.
Jak dodał szef rządu, kwestie związane z wprowadzeniem minimalnej efektywnej stawki podatkowej dla globalnych korporacji będą przedmiotem jego rozmowy z amerykańską sekretarz skarbu Janet Yellen w czasie jej wizyty w Polsce. Minister finansów USA ma przyjechać do nas w sobotę.
Morawiecki mówił, że cała konstrukcja tego podatku jest oparta o dwa filary. Pierwszy miał umożliwić opodatkowanie globalnych korporacji, m.in. "gigantów cyfrowych", którzy - jak to określił - nie zawsze płacą podatki tam, gdzie osiągają zyski. Natomiast drugi filar miał dotyczyć uzgodnienia pewnego minimalnego poziomu podatku CIT i relacji do niego państw, które stosują różnego rodzaju ulgi - dodał Morawiecki.
Nasza zgoda na filar drugi była uzależniona od filara pierwszego. Dla nas oba te filary miały być częścią jednego pakietu. Takie stanowisko utrzymujemy - oświadczył premier.
Mówi się, że ten podatek miałby być na poziomie 15 proc. Czyli teoretycznie z naszej perspektywy nie powinno być problemu, ponieważ CIT u nas to 19 proc. - mówił Morawiecki. Zaznaczył, że "dla małych i średnich polskich przedsiębiorców, którzy rozwijają się szybko, stosujemy obniżoną, 9-proc. stawkę CIT".
Jak dodał szef rządu, rozmawiał już o tym z Yellen telefonicznie, podobnie jak z niektórymi premierami państw UE, ale "Polska swojego stanowiska w tej kwestii nie zmienia". Robimy to, co jest w interesie polskiej gospodarki - podkreślił Mateusz Morawiecki.
Polska na początku kwietnia podniosła weto w sprawie globalnego podatku dla firm, który miałby zostać wprowadzony pod koniec przyszłego roku. Władze przekonywały, że mają problem z oddzieleniem globalnego CIT od podatku cyfrowego.
Musimy podtrzymać nasz cel, jakim jest pełne wprowadzenie globalnego rozwiązania opartego na dwóch filarach. Nie popieramy rozdzielenia tych dwóch filarów w UE - mówiła szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.
Francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że Unia Europejska dała gwarancję, że obie części umowy zostaną zrealizowane i "musi być inny powód", dla którego Polska się sprzeciwia. Według nieoficjalnych informacji korespondentki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon - nasze władze chcą wetem wymóc odblokowanie funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.