Wkurza Cię, że Twoje podatki są marnowane? Chciałbyś, by te pieniądze trafiły na cele bliskie Twemu sercu? Nic prostszego – sam możesz zdecydować, gdzie trafi minimalna część Twoich dochodów.
[raport:134482]
Na początek warto zajrzeć do . Do wyboru jest aż 5885 organizacji, od klubów karate, poprzez różne stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi, do fundacji na rzecz dzieci i obrony praw zwierząt.
Jak to zrobić, gdy już wiemy, komu chcemy podarować pieniądze. Krótka instrukcja obsługi:
1.Oblicz podatek – np. za pomocą programu PITY 2007
2.Wpisz wpłaconą kwotę w PIT-a. Jeśli rozliczasz się na formularzu PIT-36, to rubryka 314. Jeśli PIT-37, rubryka 126.
3. Wpisz nr KRS organizacji, której chcesz przekazać 1 proc. podatku. Fiskus prześle za ciebie pieniądze.
4. Zeznanie wyślij pocztą lub złóż w urzędzie skarbowym
Jeden procent podatku możemy przekazywać już od czterech lat. Początki były trudne: mało kto o tym wiedział, jeszcze mniej, jak to zrobić. Dlatego w 2003 roku na konta OPP trafiło tylko 10 mln złotych. Rok temu było to już cztery razy więcej. W sumie to i tak niewiele, bo wciąż zbyt mało Polaków wie, o co w tym wszystkim chodzi. Poważną barierą był mało przyjazny dla podatnika sposób dokonywania odliczenia: pieniądze musiał wpłacić sam. Ale resort finansów zmienił zasady: wystarczy, że podatnik wskaże w zeznaniu, komu chce dać 1 proc. swojego podatku, a pieniądze przeleje urząd skarbowy.
Jeśli zdecydujemy się na 1-proc. odpis z ulgi osiągamy równocześnie dwa cele: po pierwsze wspieramy niezależne, pozarządowe organizacje, po drugie sami na tym korzystamy, gdyż odpisując 1 proc. pomniejszamy podatek należny fiskusowi. Jeśli po rozliczeniu PIT-a wyjdzie nam nadpłata (pozycja 200 PIT-36 lub 115 PIT-37), to urząd skarbowy doliczy do niej kwotę 1 proc. Jeżeli okaże się, że to my jesteśmy winni fiskusowi pieniądze, wtedy (niedopłata ujawni się w rubryce 199 w PIT-36 i 114 w PIT-37), pomniejszymy ją o kwotę 1 proc.