Specjaliści PGNiG odkryli nowe złoże gazu w okolicach Środy Wielkopolskiej. Ze wstępnych badań wynika, że będzie można z niego wydobyć 70 mln m sześc. paliwa rocznie. To kolejne złoże w tym rejonie odkryte w ciągu ostatnich kilku dni.
Specjaliści wiercili na głębokość 3625 metrów, w tzw. czerwonym spągowcu. Dzięki zastosowaniu wiercenia tzw. horyzontalnego sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego o nazwie Rokietnica 5H, na koncesji Pniewy - Stęszew.
Całkowita długość wiercenia wynosi 4255 metrów, w tym około 400 metrów odcinka poziomego.
Spółka poinformowała, że uzyskano przemysłowy przypływ gazu ziemnego o szacunkowej zawartości metanu wynoszącej około 85 proc. Teraz prowadzony jest test produkcyjny, który ma określić parametry eksploatacyjne złoża. Pierwsze wstępne wyniki wydajności wskazują, że ze złoża będzie można wydobyć ok. 70 mln m sześc. gazu rocznie.
"Nowo odkryte złoże na terenie gminy Rokietnica to kolejne zakończone sukcesem prace poszukiwawcze w Wielkopolsce w ciągu ostatnich kilku dni. To efekt przemyślanej, długofalowej strategii inwestycyjnej PGNiG oraz postępu technologicznego spółki. Dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia firmy z innowacyjnymi rozwiązaniami, systematycznie dokonujemy kolejnych odkryć, zwiększając możliwości wydobywcze grupy" - powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu PGNiG Piotr Woźniak.
Wiercenie otworu poszukiwawczego Rokietnica 5H zaczęło się w styczniu 2017 r.
W poniedziałek gazowa spółka wspólnie z PKN Orlen poinformowały o odkryciu innego złoża gazu ziemnego w okolicach Środy Wielkopolskiej - na koncesji Kórnik - Środa Wlkp. To właśnie tam po raz pierwszy w zachodniej Polsce geolodzy zastosowali technologię wierceń horyzontalnych w znajdującym się tam piaskowcu.
(j.)