"Euro jest i pozostanie stabilną walutą, a wszyscy, którzy zakładają się, że tak nie będzie, stracą swoje pieniądze" - powiedział minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble podczas wręczenia nagrody niemieckich mediów "M100" prezesowi Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghiemu. Został nią uhonorowany za swe zaangażowanie na rzecz ustabilizowania euro "i za prowadzenie wszelkimi środkami walki o utrzymanie europejskiego domu".

REKLAMA

Schaueble nazwał Draghiego idealnym laureatem. W czwartek prezes EBC poinformował, że ta instytucja będzie skupować obligacje zmagających się z kryzysem krajów strefy euro. Według niemieckiego ministra finansów, w rozwiązywaniu europejskiego kryzysu zadłużeniowego osiągnięto większe postępy niż się powszechnie sądzi, i to bez jakiegokolwiek nieodpowiedzialnego narażania się na ryzyko.

Hollande i Cameron zadowoleni z decyzji EBC ws. ratowania wspólnej waluty

Zadowolenia z decyzji o ratowaniu wspólnej waluty nie kryli także prezydent Francji i premier Wielkiej Brytanii. Szanuję niezależność EBC, lecz uważam, że zareagował on zgodnie z mandatem, który mu powierzono, chroniąc stabilność cen i wzrost gospodarczy w Europie - powiedział Francois Hollande.

Francuski prezydent zaznaczył, że kraje znajdujące się w potrzebie będą miały nie tylko wsparcie ze strony funduszu ratunkowego EMS, lecz będą też mogły skorzystać z "nieograniczonej interwencji Europejskiego Banku Centralnego (EBC)". Premier Cameron podkreślił z kolei, że EBC "jeszcze nigdy nie był tak blisko" tego, czego spodziewał się Londyn.

EBC będzie skupować obligacje

Prezes EBC Mario Draghi zapowiedział w czwartek, że w ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty bank będzie bez ograniczeń ilościowych skupował krajowe obligacje krótkoterminowe. Chodzi głównie o obligacje Hiszpanii i Włoch. Ma służyć obniżeniu rekordowych kosztów obsługi długów tych dwóch państw i poprawić sytuację całej strefy euro.

Nowy program nazwany Outright Monetary Transactions - OMT będzie obwarowany surowymi warunkami, a zainteresowany kraj będzie musiał najpierw wystąpić o pomoc z funduszu ratunkowego dla krajów strefy euro - EFSF lub EMS. To oznacza zobowiązanie się do reform i poddanie kontroli partnerów ze strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).