Leszek Pietraszek został nowym prezesem Polskiej Grupy Górniczej - poinformowała w poniedziałek PGG. W ostatnich latach Pietraszek był m.in. członkiem rady nadzorczej spółki Haldex, a w przeszłości m.in. dyrektorem delegatur ABW w Katowicach i Opolu.
"Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Górniczej podczas posiedzenia 11 marca 2024 r., podjęła uchwały o powołaniu: na stanowisko prezesa PGG od 18 marca br. pana Leszka Pietraszka, na stanowisko wiceprezesa ds. sprzedaży od 18 marca br. roku panią Iwonę Szczygioł oraz na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych od 1 kwietnia br. pana Bartosza Kępę" - wskazano w komunikacie spółki.
Jednocześnie rada nadzorcza PGG podjęła uchwały o odwołaniu ze składu zarządu z dniem 17 marca br. prezesa Tomasza Rogali oraz z dniem 31 marca br. wiceprezesa ds. finansowych Andrzeja Paniczka.
"Tym samym nowy zarząd PGG będzie liczył 4 osoby w składzie: prezes zarządu Leszek Pietraszek, wiceprezes zarządu ds. finansowych Bartosz Kępa, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży Iwona Szczygioł, wiceprezes zarządu ds. produkcji - Rajmund Horst" - uściśliła w komunikacie spółka.
Leszek Pietraszek zosta nowym prezesem Polskiego Grupy Grniczej. Z kolei na stanowisko wiceprezesa ds. sprzeday od 18 marca 2024 r. powoano Iwon Szczygio oraz na stanowisko wiceprezesa PGG ds. finansowych od 1 kwietnia 2024 roku - Bartosza Kp @PGG_SA
Ciepiela_DarekMarch 11, 2024
To efekt rozstrzygnięcia konkursów na stanowiska w zarządzie, do których zgłosiło się 20 kandydatów. Uchwały o wyborze prezesa i członków zarządu rada nadzorcza PGG przyjęła w poniedziałek po południu.
Jak wynika z informacji katowickiej firmy prawnej Krajowe Centrum Prawa Karnego, major rez. Leszek Pietraszek jest jej współzałożycielem. Specjalizował się w niej w sprawach związanych z przestępczością gospodarczą oraz bezpieczeństwem biznesu. Jest tam także przedstawiany jako wykładowca akademicki, członek Rady Ekspertów WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Rady Eksperckiej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.
Zgodnie z informacjami firmy Pietraszek jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ukończył studia podyplomowe z bezpieczeństwa wewnętrznego w Uniwersytecie Warszawskim, studia MBA w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz zdał egzamin dla kandydatów na członków organów nadzorczych.
Na stronie KCPK Pietraszek jest przedstawiony jako były funkcjonariusz służb specjalnych (Urząd Ochrony Państwa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego); służył na różnych szczeblach, kierował delegaturami ABW w Opolu i Katowicach. Po odejściu ze służby pracował na stanowiskach związanych z określaniem i realizacją strategii, kreowaniem i wdrażaniem projektów innowacyjnych oraz zarządzaniem bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej.
Jest także członkiem zarządów i rad nadzorczych spółek prawa handlowego. Zgodnie z Internetowym Monitorem Sądowym i Gospodarczym od września 2020 r. do lutego 2023 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Haldex z grupy kapitałowej Holding KW (część dawnej Kompanii Węglowej, która nie została przeniesiona do Polskiej Grupy Górniczej), zajmującej się przetwarzaniem i zagospodarowywaniem odpadów wydobywczych z produkcji węgla.
Zgodnie z informacją KCPK 4 marca br. Leszek Pietraszek został członkiem rady nadzorczej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów - należącego w większości do samorządu woj. śląskiego hurtowego dostawcy wody w regionie.
Nowa wiceprezes PGG ds. sprzedaży Iwona Szczygioł była dotąd dyrektorem ds. handlowych spółki Węglokoks Kraj (do której należy kopalnia Bobrek-Piekary). Wiceprezes ds. finansowych Bartosz Kępa w przeszłości przez siedem lat pracował w koncernie Vattenfall (jego polskie aktywa przejął Tauron), w latach 2015-16 był wiceprezesem ds. restrukturyzacji i rozwoju Katowickiego Holdingu Węglowego, a ostatnio - członkiem zarządu firmy Esri Polska, zajmującej się systemami informacji geograficznej.
Zgodnie z informacją PGG o konkursie w rozmowach z kandydatami na prezesa spółki oceniana miała być m.in. znajomość roli i odpowiedzialności PGG w procesie transformacji energetycznej kraju wyznaczonej w PEP do 2040, umowie społecznej dla górnictwa - w świetle pakietu Fit for 55 oraz wyzwań związanych z monitoringiem i ograniczeniem uwalniania metanu w EU.
Sprawdzana miała być także m.in. znajomość celów, roli i praktycznej działalności Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal, strategia rozwoju i stabilnej działalności PGG przedstawiona przez kandydata, jego znajomość zasad wynagradzania i zarządzania mieniem, a także zasad nadzoru właścicielskiego w spółkach SP.
Zmiany kadrowe w PGG rozpoczęły się 15 lutego br., kiedy nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki odwołało wszystkich dotychczasowych członków rady nadzorczej; w ich miejsce Minister Aktywów Państwowych powołał troje nowych: Celinę Marię Olszak (rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach), Tomasza Pietrzykowskiego (prorektor Uniwersytetu Śląskiego) oraz Tomasza Łukasika (radca prawny).
16 lutego rada nadzorcza Polskiej Grupy Górniczej zebrała się po raz pierwszy w nowej, III kadencji. Odwołała wówczas dwóch wiceprezesów spółki: wiceprezesa ds. pracowniczych Jerzego Janczewskiego oraz wiceprezesa ds. sprzedaży Adama Gorszanowa.
Na stanowiskach pozostali wówczas: prezes PGG Tomasz Rogala, wiceprezes ds. produkcji Rajmund Horst oraz wiceprezes ds. finansowych Andrzej Paniczek. Tego samego dnia RN PGG zdecydowała o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska prezesa PGG i wiceprezesów (w miejsce odwołanych).
W trakcie posiedzenia rady 16 lutego jej członkowie wyłonili ze swojego składu przewodniczącą - prof. Celinę Marię Olszak, a funkcję wiceprzewodniczącego powierzyli prof. Tomaszowi Pietrzykowskiemu.
23 lutego br. minister aktywów państwowych powołał w skład rady nadzorczej PGG Kamilę Żmudę-Matan. Odtąd rada spółki liczy cztery osoby.
Polska Grupa Górnicza jest największym producentem węgla energetycznego w Polsce i Unii Europejskiej, zatrudniającym ponad 36 tys. osób. Należy do niej siedem kopalń: ROW (w której skład wchodzą tzw. ruchy Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), Ruda (Bielszowice i Halemba), Piast-Ziemowit (Piast i Ziemowit), Bolesław Śmiały, Sośnica, Staszic-Wujek (Murcki-Staszic i Wujek) oraz Mysłowice-Wesoła.