Jedna z największych polskich firm budowlanych - Hydrobudowa Polska ogłasza koniec działalności. Do sądu w Poznaniu wpłynął właśnie wniosek o zmianę trybu upadłości z układowej na likwidacyjną. Oznacza to, że firma, która wybudowała m.in. Stadion Narodowy - całkowicie zniknie z rynku.
Wniosek złożony do sądu nie pozostawia wątpliwości: spółka nie ma szans na dalsze kontynuowanie działalności, nie dostaje pieniędzy za wykonane roboty i została wyrzucona z istniejących kontraktów.
Likwidacja spółki oznacza, że jej pracownicy nieodwołalnie stracą zatrudnienie. Mowa tu o kilku tysiącach osób. Kłopoty czekają także podwykonawców, którzy nie mają co liczyć na zwrot wszystkich pieniędzy.
Koniec Hydrobudowy to także problem dla niektórych przyszłych emerytów. Jak wynika z najnowszych oficjalnych danych, 11 procent udziałów w spółce ma bowiem Otwarty Fundusz Emerytalny ING, a przez ostatni rok akcje tej spółki straciły na wartości aż 96 procent i teraz są praktycznie bezwartościowe.
Spółka padła ofiarą lekkomyślności zarządu, złego prawa zamówień publicznych i bezlitosnych urzędników.
Hydrobudowa należy do grupy PBG. Na początku czerwca trzy należące do grupy spółki: PBG, Hydrobudowa i Aprivia podjęły uchwały o złożeniu wniosków o ogłoszenie upadłości układowej. 11 czerwca Sąd Rejonowy w Poznaniu ogłosił upadłość Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu. Hydrobudowa Polska we wniosku o upadłość zgłosiła wówczas 18 tysięcy wierzytelności na 1,23 mld złotych.Na początku sierpnia rzecznik prasowy Hydrobudowy poinformował, że spółka prowadzi z głównymi wierzycielami rozmowy na temat finansowania bieżącej działalności, ale widzi rosnące ryzyko upadłości likwidacyjnej.
Pod koniec sierpnia Zarząd Hydrobudowy opublikował półroczny raport. Ocenił w nim, że nadal istnieje szansa na zawarcie układu, który umożliwiłby kontynuowanie bieżącej działalności. Jednocześnie zaznaczył, że w świetle zdarzeń, które miały miejsce od momentu ogłoszenia upadłości, sytuacja spółki uległa znacznemu pogorszeniu i zarząd bierze pod uwagę zmianę kwalifikacji upadłości z układowej na likwidacyjną.
Hydrobudowa zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji budownictwa technologicznego, hydrotechnicznego, obiektów ochrony środowiska i wodno-kanalizacyjnych. Konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine było głównym wykonawcą Stadionu Narodowego.
Justyna Satora